Заради кризата българинът все по-рядко решава да прави ремонт на жилището си. Намалено търсене на баш майстори е причина според строителния бранш цените на този вид услуга да паднат с 32 - 33 на сто спрямо 2010 г.

Това съобщи федералният секретар на Националната строителна федерация Георги Григоров.

Спадът на поръчките от граждани е 70 - 75 на сто от обемите през предходната година. Цените на някои строителни материали са се увеличили с 5 - 10 на сто спрямо 2010 г. заради желанието на търговците да компенсират малките обороти. Ниските цените на строителните материали обикновено са за сметка на качеството, което не винаги съответства на декларираното, коментира Григоров.

Според баш майсторите обаче не повече от пет лева за квадратен метър по-малко взимат колегите им по време на криза в строителството. Цените не са паднали за този, който си държи на майсторлъка, каза собственикът на семейна фирма за домашни ремонти Веселин Иванов. Той също отчита, че поръчките са намалели.

Чувства се кризата, семейства, в които всички работят, теглят кредити за ремонт. Който не е със сигурна работа, не се хваща с ремонт, показват наблюденията на Иванов.

Намалените поръчки активизират интернет-предлагането на тази услуга. От началото на годината до март от специализиран портал за обяви на услуги забелязват ръст на обявите от майстори и фирми, предлагащи услуги от около 20 на сто на база на предходното тримесечие, каза Даниела Димитрова от портала.

Според нея спадът в търсенето на подобни услуги обуславя и повишената активност на много фирми и майстори, предлагащи услуги, които в условия на криза все повече търсят да разширят базата от потенциални потребители.

Майстор се пуска в къщи, само когато е препоръчан от познати и приятели и когато сте видели работата му, каза Иванов. Майстор като мен, който е работил за 30 лева за
квадратен метър стена, сега взима 25 лева, а на голям обект - 20 лева, разказва той. Според него по-малко взимат само тези, които работят на големи обекти като жилищни кооперации. Там се работи срещу десет лева с ясното съзнание, че може и да не си получат парите, смята Иванов.

Когато си купите плочки за 30 - 40 лева за квадратен метър, едва ли ще предпочете майстор, който работи за десет лева за квадратен метър, коментира специалистът. Ако го направите обаче, след това баш майсторите вземат двойно, за да поправят пораженията. Обикновено бутаме плочките и започваме отново, допълни Иванов.

Една баня не е само да лепиш плочките, разказва майсторът. По тази причина само за работа по нея се взема около 600 лева с екстрите - монтаж на плочки, лайсни, водопроводна инсталация, изправяне на стени. Клиентите, търсещи майстори, чрез специализирания портал миналата година са очаквали да им бъдат сложени плочки срещу 12-18 лв/кв.м, докато изпълнителите са предлагали това да стане за 15-22 лв/кв.м., показват данни на портала. Най-често двете страни са си "стискали ръцете" на 15 лв/кв.м. От март тази година услугите се връщат на равнищата от 2009 г. - около 20 - 25лв./кв.метър.

Според майсторите по-скъпо е да ремонтираш панелно жилище с тапети и таван с винервайс, за разлика от новите жилища, където стените са с масивни мазилки, които са

достатъчно прави и гладки. Повечето фирми, рекламиращи се в портала, твърдят, че не правят разлика при ценообразуването на довършителните работи в двата типа жилища. Практика е да се прави обща оферта за ремонтно-довършителни работи, което позволява да има отстъпки на база цялостна оферта, коментираха от портала.

Тези дни строителните материали започват да се вдигат, отбелязва Иванов. Латекс и бои например са се увеличили с близо десет лева, ръст има и при полипропиленовите ВиК-части - 15 на сто, а при отделни артикули увеличението е почти сто процента. Почти двоен е ръст на цените на някои полипропиленови ВиК-части.

Все още се задържат цените на гипсокартона - около 2.60 лева за квадратен метър, при фирмена отстъпка от около 30 на сто. По данни на Иванов има промоции при предлагането на цимент, но той е с по-лошо качество и е подходящ само за замазка, но не и за плоча. Заради цените на горивата и транспортните разходи, майсторът очаква ръст на вносните строителни материали от 10 - 15 на сто.

От портала за майстори твърдят, че в строителните материали не се забелязват драстични разлики в цените и те са обусловени само от сезонните поскъпвания.