История за три апартамента и 13 невидими мигранти, настанени в тях. Не е известно къде са въпросните хора, но по документи се водят на адресите на трима души, които твърдят, че не подозират за това.
Силвия разказва, че един ден на вратата ѝ позвънили полицаи, показали снимка на мъж от арабски произход и я попитали дали го познава. Оказва се, че лицето – Омар Али, е регистрирано в дома на Силвия, заедно с още двама души. Жената заявява категорично, че не познава такъв човек. Силвия отива в районната администрация „Надежда”, за да разбере дали не е станала някаква грешка. Там разбира, че наистина на адреса ѝ има трима регистрирани непознати.
Как влизането в еврозоната ще повлияе на цените на имотите в България
За да бъде регистриран някой в апартамента на Силвия, тя трябва да даде своето писмено съгласие – или пред нотариус, или в общината. Следва да предостави и копие от нотариалния си акт. Жената разказва, че в общината са ѝ показали декларация за регистрация на адрес, както и прикрепено към документа копие от нотариален акт, които са подадени от нейно име. Силвия вижда, че почеркът не е неин, подписът е „преписан“, а данните са от старата ѝ лична карта. Тя предполага, че информацията от личната карта е взета от нотариалния акт, който се намира някъде и се използва от други лица. Жената стига до извода, че нотариус е подпечатал декларацията от нейно име, без нейно съгласие и присъствие.
NOVA се свърза с нотариуса, чието име фигурира на документа. Обажда се жена, която твърди, че името ѝ няколко пъти е използвано за подобна измама. До момента тя има 3-4 такива случая.
Екипът на NOVA получава още един сигнал. Мъж разказва, че в дома му са регистрирани трима души. Декларацията е с подправен подпис, а собственикът на имота казва, че не е давал документите си на никого. В общината се оказва, че на адреса има общо шестима регистрирани непознати.
Подобен списък фигурира и на друг адрес, отново в квартал „Надежда“, в дома на Венци, който би трябвало живее сам. В общината Венци разбира, че на неговия адрес има регистрирани четири лица от сирийски произход. Първоначално му отказват информация за тях, след което му дават такава. Венци разказва, че декларацията е фалшива, а подписът му е имитиран.
За разлика от останалите истории, в тази на Венци се крие отговорът на въпроса кой урежда мигранти с постоянен адрес в чужди домове. Той разказва, че се е срещнал с непознат мъж в градинка.
Как да изберем квартал за покупка на жилище в София
„Говорихме за хора под наем. Обаче размислих. И се отказах“, допълва Венци. Същият този човек не взима личната карта на Венци, а само я снима, за да може впоследствие да използва данните в общината. Само че така снимана личната карта не е достатъчна, за да бъдат регистрирани други лица в апартамента на Венци. Той също трябва да присъства със своя нотариален акт. Мъжът казва, че никога не е подписвал никакви документи, нито е виждал въпросното лице втори път.
И тримата участници в разследването, волно или неволно, са станали част от една по-голяма търговия, за която в „Надежда“ се разказва от ухо на ухо. Търговия с адреси. Човекът, който е снимал личната карта на Венци, е известен сред мигрантите с това, че им намира място, на което поне фиктивно да живеят. Въпросният мъж отговоря на обръщението „доктор Иса”. Екипът на NOVA се свърза с него. Поставено лице казва, че има нужда от регистрация на адрес, за да може да получи български документи. „Доктор Иса“ обяснява какво трябва да се направи. И иска такса от 400 евро. „Няма никакъв проблем“, заявава „доктор Иса“.
Извън неговата добре работеща схема обаче остава въпросът възможно ли е всеки собственик на имот да се сдобие с невидими съквартиранти, без да подозира за това.
Възможно ли е да се окаже, че без да си давал абсолютно никъде подписа си, в дома ти да има регистрирани хора, които не познаваш? Отговорът дава адвокат Томислав Миладинов.
Нови квартали стават най-търсени за покупка на жилище
„За съжаление, практиката показва, че такова нещо е възможно, въпреки че не би трябвало да бъде така. Много граждани са били потърпевши от подобно действие. Процедурата е лесна, но документите, които изисква, са сериозни и не би трябвало да може това да се случи. Въпреки това някъде по системата явно нещо се случва незаконосъобразно. Като цяло винаги става дума за пробив в системата. Разбира се, възможно е някой просто да е искал да вземе малко пари и затова да е подписал декларация – дали съвсем доброволно, дали някой го е подлъгал, че това ще е само за малко. И съответно човекът да се е съгласил, после или да не си спомня, или да отрича. Другият вариант е абсолютно без знанието на собственика – има такива случаи в практиката“, посочва той.
Хората, които застанаха пред камерата на NOVA, твърдят, че всичко при тях се е случило по втория начин – със съдействие на някоя институция, която съхранява нотариалния им акт. И се чудят дали в общината са допуснали друг да имитира подписа им и да подава декларация вместо тях.
Кметът на района Димитър Димов казва, че се съмнява служителите на гишето в администрацията да не са забелязали, че собственикът на имота не присъства при подаването на документите и че подписът му се имитира. И допълва, че „не пречи да бъдат разследвани и наши служители, ако има такива съмнения“.
„Ще бъда безкомпромисен, ако има такова нещо. Не изключвам такъв сценарий“, каза още Димов.
Разследване обаче не би постигнало почти нищо, защото по документи – всичко е изрядно. Така хората питат общината възможно ли е да участва в схемата, общината връща въпроса към тях, с подозрение, че те самите доброволно и срещу пари са дали адреса си.
Венцислав пита, че ако се приеме, че той е виновен, защо обаче има и други лица, станали жертва на такава измама. Той е „абсолютно и категорично“ дава своето съгласие да бъде разследван. И допълва, че така ще стане ясно, че той не носи вина.
Силвия заявява, че не е взимала пари за такава схема.
Хората масово се притесняват за имотите си
„Някакви хора явно изкарват пари от това нещо, а личните ми данни - на мен и на други потърпевши, явно са някъде в пространството, както и нотариалните ни актове“, допълва тя.
Сега чакат общината да вземе решение и да отпише непознатите лица от адреса им. През това време звънят на свои близки, за да ги предупредят - да отидат в общината и да си направят справка.
Още една жена сигнализира, че в дома ѝ са настанени хора от арабски произход. Разбрала го, тъй като в пощенската си кутия получила призовка – един от съквартирантите ѝ да се яви в полицията.
Венци споделя, че се опасява, че не е известно какви хора са настанени по документи на адреса му. „Може да е наркотрафикант, може да е убиец, може да е терорист – ние не знаем какъв е. Ако стане нещо, нашите власти първо ще потърсят мен, на мястото, където е регистрирано лицето“, допълва той.
„Откакто разбрах, че има такава измама, започнах да се чудя къде стоят моите данни? И какви други злоупотреби могат да бъдат направени с тях? Човек дори не знае кой живее в дома му“, споделя една от жертвите на измамата.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2