Нови жилищни сгради не могат да кандидатстват по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, става ясно от отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на депутатски въпрос.

Програмата е реализирана с финансов ресурс от 2 млрд. лева, осигурени от държавния бюджет на територията на цялата страна в 142 общини. Сключените договори за финансиране са 2022 броя, като за 52 сгради от тях не е стигнал финансовият ресурс, напомня министърът. От останалите 1970 сгради въведени в експлоатация са 1968 сгради.

За целта е прието постановление на Министерски съвет за одобряване на вътрешнокомпенсирани промени в утвърдените разходи по бюджета на МРРБ за 2023 г. след това е стартирало изпълнението на 48 от необезпечените финансови блокове на територията на 6 общини – Добрич, Каварна, Пловдив, Столична община, Тутракан и Хасково.

Предлагат жилища на бедни да се санират безплатно

Подписани са двустранни споразумения между МРРБ и съответната община за финансов трансфер с цел енергийно обновяване на сградите. За 4 сгради е установено, че нямат положителна оценка за конструктивна устойчивост и не се финансират, посочва Коритарова.

istock
istock

Тя допълва, че до края на 2025 г. 48-те споразумения за обновяване на тези сгради трябва да бъдат изпълнени и те да бъдат въведени в експлоатация. Не съществува възможност за кандидатстване по програмата на нови сгради, тъй като срокът за кандидатстване по програмата е бил 2013-2016 г., категоричен е министърът.
 
 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase