"Пари в бюджета трябва да влизат, но голямото изкуство на държавата е да прецени какви пропорции трябва да влизат – колко от бизнеса и колко от гражданите".
 

Това заяви пред БНР Георги Шопов от Националната асоциация на строителните предприемачи относно проектозакона за ДДС, който предвижда физическите лица да плащат 20% на държавата при продажба на жилище ново строителство. 

"Едно от най-важните неща в едно общество е достъпността на жилищата. В момента в цивилизования свят, западния свят, борбата е за младо трудоспособно население. Това е поради демографския проблем, ниската раждаемост, застаряващото население. Няма кой да работи, няма кой да потребява. Затова всички развити страни имат стратегия – общинска и държавна, че за младите хора жилищата да са възможни и достъпни, за да ги задържат", обясни той и даде два примера в подкрепа на твърдението си:

България води с най-голямо увеличение на цените на жилищата в ЕС

"В Полша държавата гарантира ипотеките на младите семейства за първо жилище. В Сърбия първо жилище за младо семейство е освободено от ДДС".

"Много е интересно защо при нас Министерството на икономиката върви в обратна посока – жилищата за младите хора да стават по-скъпи и по-недостъпни", отбеляза Шопов.

istock
istock

Според него един от проблемите на законопроекта е, че той не е изследвал въздействието върху други закони и системи, а това е задължителна част от един законопроект. Става въпрос за ипотечното кредитиране, посочи той и обясни проблема:

Кои са най-предпочитаните квартали за живеене в София

"Ако в момента купите на зелено един апартамент, който струва 120 единици. Банката го взима за обезпечение този имот. Това сте го направили миналата година. Сега се приема този закон и какво се случва – банката преди закона е разчитала, че ако го изнесе на публична продан този имот, ще си върне 120 единици. Да, но сега – 20 единици ще отидат в държавата, а 100 ще отидат в банката. Т.е. банките трябва да си преразгледат всички обезпечения и да искат от кредитополучателите да увеличат обезпечението с 20%, което ще доведе до огромен хаос както в банковата система, така и невъзможност на голяма част от хората, които вече са получили ипотечен кредит да допълнят това обезпечение".

istock
istock

По думите му така ще трябва да се завишат и условията към кредитополучателите. Георги Шопов изтъкна, че с приемането на законовите поправки за огромна част от населението жилищата ще станат недостъпни. Ако до момента самоучастието е било 20%, вече ще трябва да е 40%, уточни той. Това обаче няма да мине през по-висока лихва по кредита, смята експертът и обясни:

"Тук не лихвата е определяща, а рискът".

Когато силово налагаш нещо с рестрикция, то може да се заобиколи и се повишава черният пазар, т.е. сделките на нереална цена – наем или продажба, предупреди Шопов. Според него държавата трябва да се съобрази с принципите на пазарната икономика – търсене и предлагане. Той смята, че другото, което може да направи държавата, е да създаде регламент за максимален брой жилища, които може да притежава едно физическо лице и една фирма.

Георги Шопов изтъкна, че жилищният проблем е голям не само в България. По думите му в големите западноевропейски градове под 20% от населението има собствени жилища.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase