Домовете на 160 русенски семейства се оказаха ипотекирани. След като добросъвестно си ги платиха, наскоро хората разбраха, че са измамени.

Научили за тежестта над имотите си, когато частен съдебен изпълнител потропал на вратите им заради необслужен кредит от 5 милиона лева на строителния предприемач към банки, който им ги продал ипотекирани. Ако процедурата се задейства, хората ще трябва да се явят на публичното наддаване и

да платят втори път жилищата си

ако искат да си ги получат отново.

Това е най-лошият сценарий за русенците, чиито жилища се намират в сградата на бившата Академия за обществени науки и стопанско управление (АОНСУ) на ул. „Гоце Делчев” 35 в квартал „Дружба”.

Преди 4 години местната община продаде атрактивния имот от 17 декара с няколко сгради за 6,3 млн. лева на строителния предприемач Явор Блъсков. Той преустрои залите и кабинетите в апартаменти и ги продаде на цени от 400-450 евро на квадратен метър. Най-голяма е сградата на бившите общежития на АОНСУ, която е на 12 етажа и е с разгърната площ от 6524 квадратни метра.

Хората си купили жилищата, без да подозират, че те са били заложени преди продажбата. Нотариусите също не били длъжни да проверяват дали имотът има тежести, освен ако някоя от страните на сделката не желае това. Щастливите новодомци се радвали на новите си жилища, докато един ден на вратите им застанал съдия-изпълнителят.

„33 от общо близо 200 жилищни имота в бившето АОНСУ са освободени от ипотека. Над останалите 160 обаче има тежести. Сред тях има жилища по 6000 евро, има и такива по 18 000 евро, други са по 24 000 евро. Някои от хората са си ги изплатили, други продължават да плащат, има и такива, на които им остава да внесат само две вноски”, каза адвокат Пламен Маринов. След като разбрали за ипотеката на апартаментите си, потърпевшите го наели, за да защитава интересите им.

Според адвокат Маринов на 12 септември т.г. ще стане ясно как ще продължи жилищната сага на клиентите му. Тогава в столицата ще заседава кредитен съвет на една от банките, който ще разгледа казуса в Русе. По думите на адвоката имало възможност срокът на кредита на строителния предприемач да бъде удължен от 5 на 15 години. Ако това стане факт,

ще се спре изпълнителното дело

по публичната продан.