Готови ли сме да влезем в еврозоната? Темата коментираха икономистът Георги Вулджев и Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика в ефира на „Здравей, България”.

Вулджев е на мнение, че България не трябва да бърза с приемането на еврото. Той обясни, че с негови колеги са излезли с нов доклад за инфлацията в Хърватия след влизането в еврозоната. „За съжаление, се наблюдава отклонение на инфлацията в краткосрочен план нагоре. Инфлацията у нас е два пъти по-ниска, отколкото в Хърватия. Преди това е било обратното”, обясни икономистът.

Богданов каза, че Хърватия не е изпълнявала критерия за дълга, но не е имало процедура за свръхдефицит преди пандемията от COVID-19 и такъв не се е прилагал. Той допълни още, че в страната е имало ценови контрол заради газовата криза, което е довело до задържане на инфлацията.„

Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г.

Това в България не правим. Ние сме най-честната страна в Източна Европа, която се е запътила към еврото. Има страни, които за да изпълнят критерия, вътрешно налагат ценови контрол. В Хърватия бяха замразили цените на бензина и дизела в частния сектор”, каза още експертът.

България към момента не изпълнява критерия за инфлация посочиха икономистите.

"Фич": България може да приеме еврото през 2023 г.
БНТ

Богданов каза, че трябва да има нов проектобюджет за тази година и средносрочна перспектива, която да показва, че няма да прехвърлим 3% дефицит в следващите 4 години.

Вулджев е на мнение, че ако се продължава по траекторията, по която вървим в последните години, би могло да се стигне до фалит. По негови думи ситуацията все още може да бъде овладяна, стига разходната част на бюджета да бъде контролирана.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase