Ако правителството мине, до две седмици ще направим проект на бюджет с 3 процента дефицит, за да можем да изпълним критериите за влизане на страната в еврозоната.
Това каза бившият финансов министър Асен Василев, който е номиниран отново на този пост в кабинета "Денков-Габриел", по време на финансовия форум "Шумът на парите".
По думите му инфлацията пада и хармонизираният индекс на потребителските цени в края на годината ще е 7 процента. Нашите приятели в Хърватия при влизането в еврозоната също не изпълниха критерия за съотношение на държавен дълг към БВП и мисля, че ние се движим по правилния път, каза Асен Василев.
Ръст на средната заплата след приемане на еврото
Отлагането на приемането на България в еврозоната носи щети и пропуснати ползи, каза Лиляна Павлова, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), във видеообръщение към участниците във форума. С приемането на еврото доверието на инвеститорите в България ще се увеличи, като същевременно ще намалее и рисковата надбавка за кредитите. Ще паднат и разходите на фирмите за превалутиране, които годишно са в порядъка на 300-400 милиона евро.
Търговските банки държат резерви от 10 процента от активите си, но ако влезем в еврозоната, резервите ще са само един процент, тоест ще се освободят 15 млрд. лева за даване на кредити, каза още Лиляна Павлова. По думите й ролята на ЕИБ е във времена на криза да предостави финансов ресурс на малките и средните фирми, за да продължат да инвестират. Банката има ресурс от 30 млрд. евро за стимулиране на инвестициите в ЕС, посочи тя.
Влизането в еврозоната е най-голямата проява на интеграция, каза Матяж Сушец, ръководител на отдел "Политическа стратегия и институционални връзки" в Европейския стабилизационен механизъм.
Пращат закона за еврото в ЕК
С присъединяването към еврозоната, България ще има достъп до много добре развити инструменти за европейско финансиране, това ще снижи цената на публичния дълг и ще облекчи евентуални финансови сътресения, посочи Сушец. Достъпът към капиталовите пазари е по-добър в държави от еврозоната. Кредитният рейтинг се увеличава от момента, в който влезе държавата в еврозоната, отбеляза той. Добави още, че България би станала много по-привлекателна за туристите, ако е в еврозоната.
Става въпрос за доверие, за една малко отворена икономика, която гравитира около големия пазар, интеграцията е огромна полза, коментира Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика. Той каза, че естественият изход от валутния борд е присъединяване към валутата, към която страната е закачена.
По думите му България е с единия крак е в еврозоната, с другия не е и това поражда дългосрочна несигурност. Трябва да се направи стъпка да се изпълнят критериите и да се влезе в еврозоната, иначе алтернативата е по-лоша и рискована, добави Богданов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2