Това заяви за БТА Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ), при представянето на документалния филм "2 процента в твоята община", посветен на дебата за финансовата автономност на общините.
Моментът за подобна промяна е назрял и филмът донякъде показва именно, че хора както от малки, така и от големи общини като цяло гледат в тази посока, отбеляза той.
Как ще се разпределят парите от Плана за възстановяване
"Българските общини са узрели за самостоятелност", категорична е във филма и Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
istock
Идеята зад продукцията е да бъде представена по по-разбираем и достъпен начин концепцията за споделяне с общините на част от преките данъци, получавани от държавата, вместо сегашната практика на финансовите нужди на местната власт да се отговаря чрез т. нар. изравнителна субсидия.
Безработицата в Северозапада е намаляла
Подобен механизъм не само би засилил гъвкавостта на общините да финансират проектите, необходими на местните общности, за промотиране на региона и привличане на инвеститори, но и би увеличил предвидимостта и разчетността на финансирането за общините, посочват представители на местната власти и експерти.
istock
Споделянето на една пета от приходите от подоходния данък би насочило към общините финансиране, оценявано от експертите от ИПИ на 850 млн. лева годишно. Основното възражение, което идеята среща, е дали, ако част от подоходния данък остава в общините, то от това няма да спечелят големите общини, а малките да загубят, посочва Ганев. По думите на експерта все пак трябва да се има предвид, че качеството на живот в регионите се определя от големия град. Икономическите центрове променят регионалната карта, а същевременно подобен тип преотстъпване на средства би позволило много по-голям ресурс за изравнителен механизъм, който обаче да бъде насочен към малките и бедни общини, а не към всички, посочва Ганев.
Защо българите не са склонни да се местят заради работа
Подобна промяна не означава коренна реформа на действащата система, която е модерна и се е доказала като устойчива, а по-скоро би я доразвила, според експерта.
За реализирането й би била необходима сравнително малка законодателна промяна, макар и от техническа гледна точка да е нужна известна работа в рамките на Националната агенция по приходите (НАП), уточнява той.
istock
Поставя се фокус върху ролята на общините в живота на всеки гражданин, регионалната икономика и усилията на местната власт да привлича инвестиции, зависимостта от държавата и европейските средства за публични инвестиции по места, пътя към по-голямата финансова автономност на общините.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0