По принцип няма да има краткосрочна инфлация от въвеждането на еврото и хората не трябва да се притесняват. Може да има много лека промяна след въвеждането на еврото в цените на стоките и услугите, но нямало да бъде голяма. Toва каза икономистът Владимир Сиркаров пред БНТ.
 
Според него въпросът е ключов и важен и трябва да се разглежда спрямо технологичния процес на БНБ по въвеждането на еврото и психологическото състояние на хората да свикнат с промяната.
 
Според Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика, еврото не трябва да се въвежда у нас, защото сегашната ни система е много по-добра.

Основният проблем е, че ние не можем чуем защо трябва да се направи една такава следваща стъпка с въвеждането на нова валута, посочи Панчев.

Как приемането на еврото ще се отрази на кредитите

По думите му голямата опасност за България е, че влезем ли в еврозоната ще видим и словашкия сценарий, и гръцкия сценарий. Това, което стана в Словакия е, че независимо от краткосрочните ефекти, по-дългосрочното е, че се внасят по-големи цени от еврозоната в самата държава.

istock
istock

Ние влизаме в един глобален инфлационен цикъл. Инфлацията ще бъде много по-сериозен проблем и влизането в еврозоната може да засили тези ефекти в нашата страна, предупреди Панчев.
 
 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg