„В контекста на проектобюджета, внесен от служебното правителство, се предвижда невероятна експанзия, която не е консистентна нито с фиксирания курс и валутния борд, нито с нашето членство в еврозоната. Оттук следва въпросът дали ще продължим по тази пързалка на невиждани фискални разхлабвания”, каза Петров.
Колко ще струва на фирмите преминаването към еврото
„Да падне валутният борд е абсурдно на този етап. Начинът да се премахне е да влезем в еврозоната”, каза Панчев. По думите му какъв ще бъде курсът на еврото, ако влезем в еврозоната, зависи от решението на другите страни – тези, които вече са приели еврото и Дания. Петров изрази несъгласие с тази теза – „влизайки в европейския валутен механизъм, курсът е договорен”.
Борис Петров е на мнение, че се търси консенсус за политическо решение за приемане на еврото в рамките на правителството. Докато икономистът посочи, че въпросът с бюджетния дефицит стои на дневен ред.
Ще се променят ли лихвите по заеми след приемане на еврото
Финансистът смята, че България покрива всички критерии за членство в еврозоната, Панчев изрази несъгласие с тази теза.
Стоян Панчев допълни, че в момента инфлацията в България е два пъти по-ниска от тази в Загреб.
„Дълго време Хърватия имаше по-ниска инфлация, но откакто влезе в еврозоната, се обърна”, допълни още експертът. Петров посочи, че причината за инфлацията в страната не е свързана с еврото, а с фундаментални фактори.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0