Според него България продължава да има възможност за присъединяване към еврозоната през 2025 г., но от политиците зависи дали това ще се случи. „Възможно е, но дали ще е по-малко или повече вероятно зависи от политическия процес в страната. Дали ще продължим да правим начесто избори, дали ще имаме възможност да съставим правителство при това стабилно, което да има хоризонт поне 1 година напред, за да може да финализира членството ни в еврозоната, сухопътен Шенген и влизането ни в ОИСР“, обясни Гълъбинов.
Коментирайки дали страната ни наистина е готова за приемането на еврото, той подчерта, че макроикономическите показатели и към средата на тази година ще отговарят на повечето от критериите по Маастрихт за членство в еврозоната. „Единствената въпросителна е относно инфлацията. И там, ако не отговаряме, ще е с много малко. Дори може да бъде пренебрежимо малко отклонението към средата на годината. Нашата инфлация да бъде равна на трите държави с най-ниска инфлация плюс 1.5, както е по Маастрихтския критерий“, посочи Гълъбинов и добави, че всички останали показатели – дълг, лихвени проценти, валутен курс – отговаряме. „Отговаряме и то с доста преднина. Дефицитът също ще е под 3%. Тук не трябва да има съмнение, че няма да отговаряме на критериите“.
Инфлацията у нас е над средната за еврозоната
Според него съмненията по-скоро могат да се породят от това дали някои стопански субекти и някои отрасли от икономиката на България, ще успеят да се адаптират. Става дума за структуроопределящи отрасли, където все още работещите се осигуряват на минимална заплата. „Те трябва по най-бързия начин да се адаптират. Защото след приемането в еврозоната такава практика ще е трудно осъществима и няма да се толерира от регулаторна и надзорна гледна точка“, заяви финансистът.
Той припомни че сме си поставили за цел да свием сивата икономика и да увеличим данъчната събираемост, както и постъпленията от осигурителни вноски в пенсионната и здравната осигурителни системи.
istock
Еврото също така ще съдейства и за увеличаване на инвестициите. Те може и да не нараснат 10 пъти, както е било в Австрия след приемането на единната валута, но е достатъчно да нараснат, за да се почувства едно оживление в България, смятат финансистът.
„По съвсем различен начин България, като член на еврозоната, ще привлича вниманието на чуждестранните инвеститори. Ние вече ще имаме друга репутация, по друг начин ще гледат и кредиторите. Може да се изкачим и по-нагоре, да отидем на рейтинг А. Тогава условията за кредитиране ще са по-благоприятни“, каза Гълъбинов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
3