В проектобюджета на финансовия министър Людмила Петкова е заложено облагане на свръхпечалбите на банките, увеличаване на акцизи и осигуровки, вдигане на таксите върху хазарта, както и връщане на стандартната ДДС ставка от 20% за ресторантьорите и хляба.

Другата част от мерките са в разходната част - вече планирани повишения на заплати в обществения сектор като тези на учители, военни и полицаи - да бъдат отложени за 2026 г. Ще бъде ли това възможно и мерките ще предизвикат ли недоволство коментират бившият социален министър Христина Христова и икономистът Щерьо Ножаров по NOVA NEWS.

Алтернативен бюджет от ИПИ: По-малко разходи, повече структурни реформи

Христова каза, че за възнагражденията в администрацията трябва да продължи дебатът и да се направи анализ за дисбаланса. И допълни, че социалните разходи са увеличени.

„Дефицитът няма да може да бъде 3%“, каза още Христова.

Ножаров смята, че голяма част от мерките, като облагане на свръхпечалбите в банките, няма да доведе до доведат до голям приход в бюджета.

istock
istock


„Голямото перо, което трябва да реши бюджетните проблеми, са съкращение на разходите“, смята икономистът. Христова е на мнение, че това ще е сложно, защото ако се съкращават разходи, ще трябва да се променят закони. Тя смята, че може да се помисли, например, върху механизма за актуализация на пенсиите.

Може ли без приет бюджет за 2025 г.

„Коментира се въпросът и с осигуровките“, допълни тя.

Христова подчерта, че политиците не трябва да търсят популистки послания към хората при приемането на бюджета и да се подходи разумно.

Ножаров заяви, че трябва да бъде решен проблемът със спада на индустриалното производство.

„Има 77% срив на преките чуждестранни инвестиции“, допълни икономистът.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase