През второто тримесечие на тази година годишният ръст на броя на заетите се ускори до 1.7% и достигна 3,582 млн. души. Основни това се дължи на увеличението на заетостта в строителството и услугите, където броят на работните места нарасна с 6.4 и 3.1%. Това показва месечният анализ на българската икономика към септември.

В същото време вече втора поредна година заетостта в сектор промишленост намалява (-1.6%), което вероятно е повлияно от проблемите с търсенето от страна на външни за българските производители партньори. Сигналите са, че проблемите със заетостта в промишлеността ще продължат и до края на 2024 г.

Кой сектор търси най-много работна ръка у нас

Среднопретегленият лихвен процент по нови потребителски кредити се повиши през юли с 48 б.т. до 9.37%, докато този по новите жилищни кредити нарасна минимално с 1 б.т. до 2.54%. В същото време, средният процент по новоотпуснатите кредити за нефинансовите предприятия се понижи с 57 б.т. спрямо предходния месец до 4.46%.

istock
istock

Среднопретеглената възвръщаемост на новите срочни депозити на нефинансовите предприятия и домакинствата леко се повиши, с 14 б.т. до 2.26%. Повишението се дължеше на по-високите проценти по депозитите на НФП, докато средният процент по депозитите на домакинства се понижи с 27 б.т., отчита Министерство на финансите.

Компенсацията на един нает запази двуцифрения си темп на растеж, като се увеличи с 13.0% в номинално изражение. Текущата динамика на компенсацията на един нает и производителността на труда продължи да оказва натиск върху номиналното нарастване на разходите за труд на единица продукция, които се повишиха с 12.4% на годишна база. Реалните разходи за труд на единица продукция се понижиха спрямо първото тримесечие, но растежът им спрямо същия период на 2023 г. остана положителен (3.5%).

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase