Икономистът от ИПИ Адриан Николов смята, че пари в бюджета могат да дойдат от повишаване на тол таксите, „защото в момента сме много евтина транзитна дестинация”. „Може да се помисли за преструктуриране на земеделските субсидии. Администрацията остана в една и съща форма и численост, въпреки намалението на населението”, изтъкна Николов.
„Трябва да видим накъде се движим. Към момента има стремеж за разходване на около 45% от БВП през бюджета. В периодите, в които икономиката растеше сериозно, харчовете бяха на 38-39 на сто от БВП. Нужно е да имаме управленска визия за следващите 4 г.”, допълни Николов. Той призова министърът на финансите да поиска ревизия на всички въведени разходни мерки.
За предвидените повишени разходи в хазната изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов даде пример със семейния бюджет. „Ако в едно семейство харчат повече, отколкото изкарват, идва ЧСИ и те започват да си плащат дълговете”, заяви той и даде пример с Гърция, които преди години бяха принудени да продадат пристанищата и да намалят пенсиите и заплатите.
Какво е състоянието на хазната
Той цитира данни, че дефицитът към първото тримесечие ще бъде около 3,6 млрд. лева. „Това съответства на 18-те милиарда дефицит, които се очакват, ако се изпълни бюджета – това е около 1,5 млрд. лева дефицит на месец. За мен сметките са верни и те бяха посочени още през октомври от служебния министър на финансите. Основната причина за тези 18 млрд. лева са увеличените заплати, по-високи пенсионни и социални плащания с 5,4 млрд. и увеличена издръжка”, каза представителят на работодателите.
istock
Новите данъчни закони за 2025 г. ще са готови в началото на февруари
И тримата акцентираха за нуждата от ясни цели и мерки, съобразени с реалността. „Сякаш нашата национална цел е да вържем 3% дефицит”, каза изпълнителният директор на BESCO Добромир Иванов.
За повишението на заплатите в сектор „Сигурност” изпълнителният директор на BESCO даде пример с хора, които от 30 години работят в системата на МВР и смятат, че не е честно да има увеличение на възнагражденията с еднакъв процент на дългогодишните служители и за новопостъпилите. Според него е важно да не се очаква държавата да плаща всичко.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1