Страховете, че смяната на лева с еврото ще повиши инфлацията и ще създаде рискове пред българската икономика, са неоснователни.

Това каза пред БТА Матю Карничниг, главен кореспондент на "Политико" (Politico) за Европа. Той участва в 15-ото издание на форума "Шумът на парите" в София и беше потърсен за коментар във връзка с желанието на страната ни за членство в еврозоната.

Приемането на еврото

За България въпросът е не дали, а кога ще приеме еврото. Това ще се случи, но подкрепата на българите за смяната на валутата е много важен въпрос и сe опасявам, че руската пропаганда в страната всява страхове сред обществото за увеличаваща се инфлация и рискове пред икономиката, след като страната влезе в еврозоната, отбеляза той. 

Методи Методиев: До средата на 2025 г. България ще е готова за еврозоната

Според него инфлацията може да се увеличи леко в краткосрочен план, но истината е, че в дългосрочен влизането в еврозоната ще гарантира по-голяма стабилност на България и ще сближи още повече страната със западните икономики. 

Смятам, че определено може да бъде направено повече относно информационната кампания за разясняването на смяната на лева с еврото, изтъкна Карничниг. 

По думите му сериозният дебат относно влизането в еврозоната отсъства, а това е опасен курс, защото много хора имат усещането, че "правителството се опитва да направи нещо зад гърба им". Без сериозна кампания има риск хората да смятат, че властта ги заобикаля, но съм убеден, че след като видят ползите от приемането на еврото, страховете им ще изчезнат, обясни Карничниг.

За бедността в страната 

България е една от най-бедните страни в ЕС и за да бъде преодоляно това, е много важно страната да премине през икономически реформи, което не е било възможно досега заради политическата нестабилност и отсъствието на стабилно правителство.

istock
istock

Политическата стабилност е наистина важна, що се отнася до икономическото развитие. Някои анализатори реферират и ниските данъци като причина за неустойчивост и ако правителството иска да харчи повече за отбрана и социални политики, трябва да повиши данъците, отбеляза Карничниг.

Според него е нужно да се подложат на дебат данъчните ставки и да се мисли в посока на тяхното покачване. 

Възможно ли е да изпълним изискванията за влизане в еврозоната

Освен това правителството може да привлече повече инвестиции с реклама на страната като добро място за правене на бизнес, което би довело чуждестранни работници, смята той.  

Като пример Карничниг посочи дигиталните номади, които обикалят света

София има изумителна интернет структура и скорост, така че градът би могъл да е много добро място за наетите в дигиталната сфера, каза той. 

Според него българските власти не са направили достатъчно, за да рекламират страната в това отношение, а за хората, които не говорят български език, е трудно да разбират, че този режим е достъпен. 

Така че трябва да се обясни на чужденците, които изкарват добри пари, предимствата да се привлекат хора и фирми, които ще инвестират тук и това би помогнало на правителството за фискалната политика, отбеляза Карничниг. 

Корупцията

Според него друга основна пречка за развитието на икономиката е корупцията и следващото правителство трябва да направи стъпки в борбата с нея. 

Корупцията винаги е проблем, но тя започва с политиците, така че трябва да се започне оттам. Българите знаят, че корупцията е сериозен проблем не само в икономиката, но и в политическата система и когато обществото е наясно, че има ширеща се корупция сред политическата класа, то няма да приеме насериозно политическото говорене. Процесът на спиране на корупцията започва с правосъдната система, с прилагането на законите, трудно е, но е възможно, отбеляза Карничниг. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase