България се справя много добре с COVID-19 кризата на фона всички останали държави и членки на ЕС и не само. Това изтъкна по БНТ министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Говорейки за здравна криза най-важното е, че България наистина беше засегната с 8,5 % спад през второто тримесечие на тази година от гледна точка на Брутния вътрешен продукт. На фона на ЕС ние сме с 5-6 пункта по-добре.
МВФ показа, че българската икономика е на много високо ниво и че мерките, които се приемат от правителството са изключително адекватни. Дори МВФ ни насърчава да бъдем още по-активни в тази политика, която изпълняваме, каза още Лъчезар Борисов.
По думите му всяка една мярка изисква време и подготовка. В момента България е изключително активна. Само през последните месеци и от началото на кризата Министерството на икономиката заедно с Министерството на труда и социалната политика са инвестирани над 1 млрд. лева в българската икономика.
МВФ одобри големите харчове у нас заради Covid-19 кризата
Близо 500 милиона са инвестирани по мярката 60/40, около 200 милиона са инвестирани в нашия бизнес, над 200 милиона лева са инвестирани по ОП "Иновации и конкурентоспособност".
Вчера Министерството на икономиката е подписало 12 договора за подкрепа на български инвеститори за над 10 млн. лева по линия на осигуровки и още няколко договора по линия на общини за подкрепа на инфраструктурата, заяви Лъчезар Борисов.
В момента нашите мерки работят. МВФ отчете, че се справяме и че имаме много силни буфери, т.е имаме имунитет към тази криза, изтъкна министърът на икономиката.
Пълен локдаун у нас не се предвижда
"България е три пъти по-добра от целия ЕС от гледна точка на дефицит и около 4 пъти по-добра от гледна точка на дълг и това е нашият силен буфер, защото българската икономиката беше подготвена за така криза", аргументира се Лъчезар Борисов.
В следващите седмици Министерството на икономиката ще инвестира още 330 милиона лева по наличните процедури. За средни предприятия - около 200 милиона ще стигнат до българската икономика. Още 68 млн. лева - за процедурата за производствен капацитет.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0