„Винаги банковият сектор е бил малко по-консервативен, отколкото фискалната политика на страната, отколкото икономиката на публичните финанси“, така Каримански коментира разминаването в прогнозите на финансовото министерство и на БНБ. Финансовият министър очаква 5% инфлация, а според БНБ до края на годината нивата ѝ могат да стигнат 7-7,5%.
В месеците до актуализацията могат да бъдат много по-ясно дефинирани отделните проекти на бюджетното програмиране, така че, ако е необходимо, на полугодието тази прогноза да бъде ревизирана – и от страна на фиска, и от страна на БНБ, поясни той.
Каримански: Бюджет 2022 донякъде решава проблема със скока на цените
Около средата на годината се очаква инфлацията да се стабилизира, отбеляза Любомир Каримански. По думите му до април е „критично важно да се покаже, че има политическа воля за реализиране на икономическия растеж и за овладяване на инфлацията чрез такъв икономически растеж и мерки, които фискът може да вземе“.
„Много съществена част ще бъде сработването на всички коалиционни партньори, така че да влезем в една посока и да усещаме един попътен вятър.“
Любомир Каримански посочи, че общините получават увеличение в отделните бюджети.
Най-бедните ще изнесат негативите от инфлацията
„Общата субсидия за делегираните от държавата дейности се увеличава през 2022 г. И общата изравнителна субсидия се увеличава, както и трансферът към общините, който е достатъчно увеличен в сравнение с 2021 година.“
„Нали искаме общините да бъдат развити, да имат възможност да задържат хората във всяка една община, да има справяне и с демографската криза. Инфраструктурните обекти и самата община да бъде развита, а не да се концентрираме в магистралите, е изключително важно.“
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1