Вулджев очаква депутатите да се обединят около приемането на удължителна план-сметка.
„Бюджетът залага намаляване стандарта на живот за работещите данъкоплатци в страната. Без основание се залага увеличение на максималния осигурителен доход”, каза той. По думите му има чисто структурни проблеми, свързани с демографията на страната.
Посрещаме Новата година с бюджет на "ръчно управление"
Председателят на АИКБ смята, че политиката по дохода стимулира ниската квалификация.
„Хората с ниска квалификация получават „премия” като голям ръст на минималната работна заплата. Вторият порок е, че се изземват повече доходи от икономиката от частния сектор и се наливат в нереформирани системи. Ръстът на заплатите в МВР, службите и съдебната система е от 50 до 70%. Хората, които изкарват реалното увеличение на бюджета, нямат увеличение на заплатите. Ние отиваме към полицейска държава с многоброен репресивен апарат с много високи заплати - по-високи от националната производителност на труда”, каза Велев.
Според Добромир Иванов от Българска предприемаческа асоциация – BESCO сега няма предпоставки да се увеличават заплатите „на калпак”.
„Приходите на държавата не са добри, не усвояваме средства от ЕС, износът ни намалява. Не изкарваме пари като държава, за да харчим смело”, каза той. Според него най-доброто, което може да се случи за България, е да се вземат непопулярни мерки, които да дадат възможност през следващите години страната ни да се развива.
„Трябва да имаме нещо полезно, което някой по света иска да купи. Всяка държава започва да бъде все повече себе си”, допълни Иванов.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0