Класацията e базирана на три основни показателя, които отразяват възможностите за реализацията на бизнес в дадена страна - "качество на нормативната уредба", "ефективност на публичните услуги" и "оперативна ефективност".
Нивото на трите показателя в отделните страни, които са включени в класацията на Световната банка, е отразено чрез скала, състояща се от 100 пункта. При нея 0 пункта сочат най-ниско равнище на даден показател за условията за осъществяване на бизнес в дадена страна, а 100 пункта отразяват най-високото възможно ниво.
Първият показател - "качество на нормативната уредба", включва правилата и разпоредби, които фирмите трябва да спазват при осъществяването на своя бизнес. При него България е оценена със 76,33 пункта, което поставя нашата страна сред водещите по този показател (6 място), сочи сайтът на Световната банка.
Вторият показател - "ефективност на публичните услуги", включва осигуряване на възможности за фирмите да спазват правилата и разпоредбите в дадена страна, както и наличието на инфраструктура, която да им позволи успешно да развиват своя бизнес.
По този показател България е оценена с 64,03 пункта, което я поставя малко след водещите страни (11 място).
"Форбс": София е най-добрият град за живот след пенсиониране в Европа
Третият показател - "оперативна ефективност", представя доколко държавните и общински административни услуги помагат на фирмите при развитието на техния бизнес, както и доколко рестриктивни са регулаторните и други законови правила в дадена страна (дали оказват по-скоро отрицателно или по-скоро положително въздействие върху бизнес дейността на компаниите).
По този показател България е оценена със 70,49 пункта, което я поставя сред водещите страни, включени в проучването (8 място).
Като цяло оценката на Световната банка за нашата страна е, че България е сред водещите държави "при осигуряване на благоприятна среда за стартиране на бизнес в страната, при нивото на комуналните услуги и в сферата на международната търговия".
Световна банка
Сред областите, в които България е определена като неблагоприятно място за правене на бизнес са, "системата на данъчно облагане в страната, защитата на пазарната конкуренция и процедурите по несъстоятелност на дадена компания".
Прави впечатление, че в класацията на Световната банка "Готовност за бизнес" не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония, посочват анализатори.
Световната банка представи нова методология за оценка на бизнес климата в различни страни по света, след като смущаващи разкрития за нередности в данните и фаворизиране на Китай я принудиха преди три години да сложи край на класацията "Дуинг бизнес" (Doing Business), отбелязва Ройтерс.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0