Това каза пред БНР икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика. По думите му, от една страна има декларации на управляващите, че няма да се пипат разходите за заплати и издръжка, от друга - няма да се вдигат данъците.
Декларираното до момента е 7-8% бюджетен дефицит от БВП, уточни той.
Пенсионерите стават все по-голям електорален блок, съответно забавяне на увеличението на пенсиите ще бъде наказано много тежко от тази електорална група в условията на по-чести избори, коментира Адриан Николов.
До голяма степен факторите, които движат ценовите процеси на Балканите, при нас са вече изконсумирани. Голямата инфлация мина, изтъкна икономистът във връзка с балканския бойкот на цените, тръгнал от Хърватия.
Според него най-вероятно ще изпълним чисто формалният критерий за инфлацията през февруари или март, посочи Николов за еврозоната.
Да не се орязват разходите за пенсии и заплати, настояват от КНСБ
"По-скоро бюджетният дефицит ще е голямата спирачка", посочи Николов и допълни, че има доста агресивна кампания против влизането на България в еврозоната.
Единственото, което би могло да свърши работа за овладяване на дефицита, е доста агресивно увеличаване на данъците, изрази мнение икономистът. Той обаче очаква това да се прояви "по-скоро при ДДС", защото увеличаването на подоходния данък например би било по-непопулярна мярка.
istock
По думите му възстановяването на 20% ДДС за всички нямаше да стигне, за да вържем 3% дефицит. Търсят се 10-12 милиарда, напомни той и нарече "абсолютно необяснима отстъпка" желанието на ГЕРБ за 9% ДДС за ресторантьорите.
Всеки път, когато се увеличават данъците, тласкаме работещите и фирмите към сиви практики, отбеляза още Николов.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0