„Важно е ЕЦБ да прецени, че страната ни е готова за включване в еврозоната. Паралелно с критериите от Маастрихт има други показатели, които ЕЦБ следи и се съобразява с тях. Някои от тях са оценка на макроикономимческите дисбаланси в отделните страни. България не изпълнява три от тези 13 показатели. Единият е, че разходите за труд нарастват по-активно, отколкото е допустимо. Другият е, че цените на жилищата растат повече, отколкото е по критерий. Трето, заемите, от които се ползва населението, превишават определени нормативи”, обясни Минасян.
Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г.
Сиракаров каза, че е важно икономически да сме възможно най-синхронизирани с динамиката в Западна Европа и страните от еврозоната. Той допълни, че сме близо до изпълнението на инфлационния критерии. Експертът изрази тревога около изпълнението на критерия, свързан с бюджетния дефицит. „В сегашната политическа ситуация се вижда неяснота какво ще се случи, не се подхожда сериозно спрямо бюджета”, допълни той. По негови думи еврозоната е само инструмент и това не означава, че ако приемем еврото, всичко ще се оправи.
istock
Събев смята, че страната ни трябва да приеме еврото през 2028 г. Минасян посочи, че не е важно кога ще влезем в еврозоната, а как ще подготвим страната. Сиркаров е на мнение, че най-оптимистичният сценарий е началото на 2026 г., но шансовете са 50/50.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0