Ще влезе ли България в еврозоната коментираха макроиномистът проф. Гарабед Минасян, икономистът Владимир Сиркаров и Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

„Важно е ЕЦБ да прецени, че страната ни е готова за включване в еврозоната. Паралелно с критериите от Маастрихт има други показатели, които ЕЦБ следи и се съобразява с тях. Някои от тях са оценка на макроикономимческите дисбаланси в отделните страни. България не изпълнява три от тези 13 показатели. Единият е, че разходите за труд нарастват по-активно, отколкото е допустимо. Другият е, че цените на жилищата растат повече, отколкото е по критерий. Трето, заемите, от които се ползва населението, превишават определени нормативи”, обясни Минасян.

Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г.

Сиракаров каза, че е важно икономически да сме възможно най-синхронизирани с динамиката в Западна Европа и страните от еврозоната. Той допълни, че сме близо до изпълнението на инфлационния критерии. Експертът изрази тревога около изпълнението на критерия, свързан с бюджетния дефицит. „В сегашната политическа ситуация се вижда неяснота какво ще се случи, не се подхожда сериозно спрямо бюджета”, допълни той. По негови думи еврозоната е само инструмент и това не означава, че ако приемем еврото, всичко ще се оправи.

istock
istock

Към момента се пренебрегват много от факторите за приемане в еврозоната, смята Събев. По негови думи „нещата не трябва да се правят насила”, но допълни, че страната трябва да приеме еврото. „В този момент трябва да се провеждат много сериозни разговори дали интересът на България е да влезем в еврозоната на всяка цена и възможно най-бързо, или да има малко забавяне, когато всичко сме изпълнили. Вторият вариант е най-добър за нас”, обясни още икономистът.

Събев смята, че страната ни трябва да приеме еврото през 2028 г. Минасян посочи, че не е важно кога ще влезем в еврозоната, а как ще подготвим страната. Сиркаров е на мнение, че най-оптимистичният сценарий е началото на 2026 г., но шансовете са 50/50.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase