България трябва да запази инфлацията под 3 на сто, защото се стремим към еврозоната, каза изпълнителният директор на Българската фондова борса Маню Моравенов по време на форума за лични финанси "EXPO MOITEPARI", който се провежда в Интер Експо Център в София.
Според Моравенов в Европа има една нова тенденция, която предстои да се развива и изследва, и тя е максимално ангажирана със спестяванията на гражданите във финансовите пазари, като фокусът е през пенсионните системи.
"Ще видим доколко Европа ще успее да се справи с това", отбеляза той.
Спестяването в банка не помага да се справим с инфлацията
Моравенов смята, че лихвите на банките по кредитите и депозитите в България ще растат, за да достигнат нивата в развитите държави. По думите му последните пет години са положителни за българския фондов пазар, като изминалата 2023 г. е била много добра от гледна точка на доходност, а през година като цяло продължава добрата тенденция.
Моравенов посочи, че депозитите на българите в банките са 80 милиарда лева, но трябва да се отчита и колко от тях са малки и няма как да бъдат обърнати в инвестиции.
"Ако продължават да растат доходите, което се случва и ако България продължава да се позиционира добре в света, очаквам завръщане на диаспората, което ще отвори доста възможности за инвестиции", каза той.
Изпълнителният директор на "Инвестбанк" Светослав Миланов смята, че в момента инфлацията не е на дневен ред, защото е "укротена". Според него няма генерален проблем, който да е пречка пред влизането на България в еврозоната, а покупателната способност на българите се увеличава.
Според Макс Баклаян, изпълнителен директор на "Тавекс" (Tavex SEE), през тази година ще се виждат ефектите от постоянната задлъжнялост на правителствата.
Икономист: Ръстът на заплатите трябва да бъде обуздан
По думите му средната дългова тежест на правителствата в Европа е близо 90 на сто, а в САЩ дългът е безпрецедентен от над 120 на сто, като последно е било така по време на Втората световна война.
"Навлизаме в една дългова спирала, от която няма излизане. Тези задължения трябва да се изплатят по някакъв начин, няма как правителството на САЩ да фалира, ЕС да фалира, но тези дългове трябва да се изплатят", каза Баклаян.
Той отбеляза, че 84 на сто от спестяващите влагат парите си на депозит в банките, като 73 на сто от тях осъзнават, че губят от инфлацията.
Какво се случва със заплатите у нас
"Инфлацията от 3 на сто означава, че за 24 години вие ще загубите половината от покупателната способност на парите, които стоят в банка и така ще платите най-големия данък в живота си. За съжаление българинът няма финансовата грамотност и смята, че инвестицията е много рискова и може да загуби всичко", посочи Баклаян.
Наталия Петрова, изпълнителен директор на "Конкорд Асет Мениджмънт" (Concord Asset Management), също смята, че инфлацията е овладяна. Според нея българите продължават да влагат парите си на депозити и в жилища, защото са консервативни.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2