Българската народна банка (БНБ) изрази остра критика срещу предложения проект на държавен бюджет за 2025 г., предупреждавайки за сериозни рискове пред фискалната стабилност на страната и присъединяването към еврозоната.
Централната банка алармира, че планираните общи бюджетни разходи достигат безпрецедентно ниво от 46% от БВП - най-високото от 1998 г. насам, с текущи разходи от 38.2% от БВП. Според БНБ, това значително увеличение на преразпределителната роля на държавата крие риск от неизбежно повишаване на данъчната тежест за бизнеса и домакинствата.
ИПИ с критика към проектобюджета за 2025 г. и предложения за корекции
Институцията изтъква няколко ключови проблема в проектобюджета:
- Липса на мерки за устойчива фискална консолидация;- Значителни рискове за неизпълнение на приходната част;
- Опасност от превишаване на 3-процентовия праг за бюджетен дефицит;
- Риск за изпълнението на Маастрихтските критерии за присъединяване към еврозоната.
БНБ критикува и въвеждането на данъчна амнистия, предупреждавайки, че подобна мярка може да влоши събираемостта на данъците в дългосрочен план и да подкопае доверието в данъчната администрация.
Особено притеснение буди планираното увеличение на осигурителните вноски за пенсия с 5 процентни пункта през 2026-2027 г., което според централната банка ще има силен проинфлационен ефект и ще намали конкурентоспособността на българската икономика.
МФ: Държавният дълг ще нарасне значително
В становището си БНБ препоръчва своевременна фискална консолидация и по-добра координация между фискалната и паричната политика за ограничаване на инфлационния натиск.
Централната банка също така изразява несъгласие с чл. 108 от законопроекта, определяйки го като противоречащ на европейското законодателство и застрашаващ финансовата независимост на институцията.
БНБ подчертава, че политиката на трайно високи разходи без съответна приходна база застрашава макроикономическата стабилност и доверието на инвеститорите. Освен това, предупреждава за потенциални негативни ефекти върху кредитния рейтинг на страната.
Това остро становище идва в контекста на продължаващи дискусии около държавните разходи и стратегическите приоритети на България. Очаква се проектът за бюджет да бъде подложен на сериозна обществена и експертна дискусия преди финалното му приемане.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0