Наблюдава се известно влошаване в очакванията на финансовите посредници относно броя на заетите в икономиката в сравнение с предходните анкети. Като цяло повечето от тях (53%) очакват да няма изменение в броя на заетите на годишна база, но балансът е вече отрицателен. За разлика от предходните години делът на тези, които очакват намаление на броя на заетите (27%), вече е по-голям от относителния дял на финансовите посредници, очакващи увеличение (20%).
Данните от бизнес анкетите на НСИ за стопанската конюнктура през м. октомври и ноември 2024 г. показват, че единствено в търговията на дребно продължават в най-голяма степен да очакват увеличение на заетостта, докато в строителството, промишлеността и услугите те са близки до балансовата оценка (без изменение). Въпреки, че в промишлеността не се наблюдават сериозни изменения в очакванията за динамиката на заетостта, регистрирани през последните 12 месеца, трябва да се има предвид, че според данните на НСИ от Системата на националните сметки, това е секторът, регистриращ годишен спад на броя на заетите през последните две години.
Този спад може да се запази и през четвъртото тримесечие на 2024 г. поради продължаващите затруднения с външното търсене в някои от промишлените дейности.
Кои ще са най-търсените професии през 2025 г.
По отношение на лихвените проценти по депозитите прогнозата е те да останат без промяна през четвъртото тримесечие на 2024 г. И при трите основни валути претеглените балансови оценки се движат около нулевото равнище. Балансовата оценка от отговорите на респондентите за третото тримесечие сочеше, че лихвите ще останат без промяна, но не липсваха и отговори в посока увеличение на лихвите по депозитите в лева и евро.
istock
Спрямо предходното издание очакванията на анкетираните за лихвените проценти по кредитите само леко се променят. При част от УП и ПОД се появяват очаквания, че този процент може да намалее през четвъртото тримесечие. Същевременно, намаляват очакванията, че лихвите по кредитите може да се повишат, което отговаря на решенията на ФЕД на САЩ и ЕЦБ да намалят основните си лихвени проценти.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1