Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) алармира за "екстремни ценови равнища" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), съобщава Investor.bg.

В сигнал до енергийния министър, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), ръководството на БНЕБ и ротационния председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) от организацията посочват, че цената на борсата в сегмента "Ден напред" с доставка на 2 декември е най-високата в Европа.

Как да разберем колко ток харчат уредите у дома

В сесията на 1 декември е постигната средна цена от 183,57 лева за мегаватчас с доставка за следващия ден. Най-високата цена в тази сесия е 251,06 лева за мегаватчас. Спрямо доставката за 1 декември цената расте с 67%, изчисляват от БФИЕК.

Според организацията няма значима авария в производствена мощност, нито на системен електропровод, както и екстремни метеорологични явления или рязък скок в търсенето. Но има намалено предлагане и това е причината за рязкото поскъпване на електроенергията.

istock
istock

Справка на сайта на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показва, че в последните три дни няма рязко изменение на товара на мрежата - натоварването е между 4 хил. мегавата в презнощта и между 5 и 6 хил. мегавата през деня.

Спряха скандален договор за продажба на ток

Основната част от електроенергията в момента идва от АЕЦ "Козлодуй" (около 33%) и кондензационните централи (около 45%).

"Постигането на екстремуми в ценовите равнища се превръща в традиционен елемент за българския електроенергиен пазар", отбелязват от БФИЕК. Според тях има няколко причини за волатилността на пазара, сред които липсата на пазарна свързаност със съседните държави, както и на стандартни блокови продукти.

istock
istock

Енергийната борса в България затваря по-късно от другите борси в региона, отчитат още от БФИЕК в своя сигнал. Това води до скокообразно нарастване на цената, когато играчи опитват да "затворят" позициите си от закупен преносен капацитет.

Сред предложенията за намаляването на несигурността на цените е изготвянето на стандартизирани продукти и отделен сегмент за търговия с големи енергийни консуматори. От организацията припомнят, че енергийното министерство е имало подобна идея при подобни екстремни промени на борсата през 2019 година.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg