Мнозинството от останалите държави са изразходвали доста по-големи ресурси. Средноевропейският разход е 14,3 на сто от БВП, което е два пъти повече от стойностите в България, сочи анализ на икономиста Любослав Костов от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, публикуван на сайта на Конфедерацията.
През 2025 г. средната работна заплата може да надмине 2400 лв.
Единствената страна, която е изразходвала по-малко средства от нас, е Румъния (4 процента от БВП), като Португалия, Словакия и Естония са с близки около нашите стойности. Всички останали страни са с много по-високи стойности на антикризисните мерки от нашите, се отбелязва в анализа.
istock
Общата оценка на КНСБ е, че най-успешна е била мярката за запазване на заетостта и компенсиране на дохода 60/40.
От началото на годината бeзpaбoтицaтa в Бългapия, макар и плавно, бележи тенденция на нарастване, се посочва в анализа. С оглед неясния срок и мащаба на действие на правитeлcтвeнитe мepки cpeщy paзпpocтpaнeниeтo нa Ковид-19, рисковете от загуба на работа остават, посочват от КНСБ и допълват, че поради тази причина настояват за продължаване на мерките, касаещи заетостта и защитата на доходите, дотогава докогато е необходимо.
istock
В противен случай рискуваме безработицата да излезе извън контрол, с много тежки последици за възстановяване на икономиката, се заявява в анализа.
КНСБ подкрепя намеренията на ЕК за рефинансиране на пакета SURE и счита за целесъобразно страната ни да продължи да се възползва от благоприятните условия на заема поне до края на 2021 г.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0