По негови данни от началото на 2022 г. до началото на август тази година на направени 14784 проверки на язовири, от които 8647 са самостоятелни от Главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръжения към тах“, а 6 137 са назначени от областните управители. Съставени са близо 500 акта за установени административни нарушения и са издадени 442 наказателни постановления.
Във всеки един момент от експлоатацията на язовирната стена, натоварванията се променят и предизвикват различни въздействия върху съоръжението, които при определено съчетание и условия могат да доведат до влошаване на показателите на конструктивната и технологична сигурност, като загуба на обща и метна якост, носеща способност, обща устойчивост, устойчивост на земетръс и т. н.
Във връзка с протичащите динамични процеси е невъзможно актуалното техническо състояние на даден язовир в определен период да бъде прието за константа, поради което законодателят е предвидил два пъти годишно да се правят технически прегледи на язовирите и да се извършват пробни манипулации с облекчителните им съоръжения от комисии, определени със заповеди на собствениците, обяснява в отговора си министърът.
51 общини у нас са с режим на водата
Така за периода до 8 август тази година са класифицирани и преквалифицирани 5207 язовира, като в първа висока степен на опасност са 1815, във втора – 599, а в трета – 2793. Тези в първа степен на опасност се проверяват ежегодно, а при необходимост и извънредно, посочва Николов.
istock
Към момента ДКК е възложило на „Монтажи“ обследването, проектирането и ремонта на 267 язовира от посочените в списъка, като е заплатило авансово цялата сума за това – 500 млн. лева. За 147 язовира от списъка не са предприемани никакви действия.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0