Причината са изисквания на международните пощенски оператори, с които работят в рамките на ЕС.
Дори да опаковате добре храните, куриерската компания ги отваря и проверява. И ако установи, че това са храни без опаковка и етикет, на който да са посочени данните на производителя и срока на годност, ви я връща.
Пощите вдигат цените за доставка
Забраната важи за Румъния, Гърция, Германия и другите държави-членки на ЕС, както и до трети страни.
Така се гарантира, че не се пренася нелегална стока или други вещества, маскирани като домашна храна.
Същото правило се прилага, ако получавате колет от чужбина с хранителни стоки. Това е така, заради възможността да се внесат болести като африканска чума по свинете, която се пренася чрез заразено свинско месо.
istock
Причината е, че от 1 януари са в сила промени в Закона за акцизите и данъчните складове. Подателят и получателят на пратката трябва да покажат на пощенския оператор личната си карта.
Новото от тази година е, че при поискване от пощенския оператор и изпращачът и получателят трябва лично да отварят пратката и да я предоставят за проверка.
Ако се окаже, че в колета има домашно вино или алкохол без акциз, пратката може да бъде задържана, като за случая ще бъдат уведомени митничарите.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2