На другия полюс по този показател са Дания (49 на сто над средното за ЕС), Ирландия (42 на сто над средното за ЕС), Люксембург (37 на сто над средното за ЕС) и Финландия (26 на сто над средното за ЕС).
"Индексите на ценовите нива изразяват колко единици от една и съща валута са необходими за закупуване на идентичен обем стоки и услуги в различни страни. През 2022 г. за потребителски стоки и услуги в състава на крайно потребление се плащат 100 евро на ниво Европейски съюз, а в двете крайности - 149 евро в Дания и съответно 59 евро в Румъния и България", се посочва в документа на НСИ.
Статистиката цитира изявление на Евростат, според което Румъния е най-евтината страна членка за групата "Храни и безалкохолни напитки" (72 процента), следвана от Полша (73 процента), а на обратния полюс са Дания и Люксембург, с най-високо ниво на цените за тази група продукти (121 процента).
ЕС удря скъпите "био" и "еко" продукти
България регистрира най-ниско ниво на цените в групите "Алкохолни напитки и тютюн" (66 процента), "Облекло и обувки" (80 процента) и "Поддръжка на дома, вода, електричество, газ и други горива" (38 процента), следвана от от Полша.
istock
Информацията на румънския статистически институт представя резултатите за покупателната способност в Румъния в сравнение с държавите членки на ЕС. Данните са изчислени от Евростат през декември 2023 г. въз основа на потребителските цени, събрани от участващите държави за общата класификация на стоки и сравними услуги, избрани като представителни за моделите на потребление на 36 европейски държави.
Взети са предвид и други данни за разходните елементи на БВП и друга информация, пояснява Аджерпрес, като се позовава на Националния статистически институт.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
3