Анализът на данните получени от RASFF, касаещи наличието на биологични опасности за периода 01 юли – 30 септември 2024 г., показва че са регистрирани общо 235 нотификации, разпределени като 206 за предупрежденията за храни, а 29 са за фуражи, показва анализ на Център за оценка на риска по хранителната верига.
Без риск (1 нотификация): Само в един случай не е установен риск, което показва, че в повечето ситуации съществува поне някакъв потенциален риск, който трябва да се управлява.
Сериозен риск (140 нотификации): Най-голямата част от случаите (140) показват сериозен риск. Това означава, че в тези ситуации е необходимо да се предприемат спешни и ефективни мерки за намаляване на опасността и предотвратяване на негативни последици.
Несериозен риск (43 нотификации): В 43 случая рискът не се счита за сериозен, но въпреки това трябва да се вземат превантивни мерки, за да не се развие в по-сериозен проблем.
Потенциален риск (22 нотификации): В 22 случая има потенциален риск, което означава, че въпреки че в момента не се наблюдава непосредствена опасност, съществува вероятност рискът да се увеличи в бъдеще, ако не бъдат предприети превантивни действия.
Потенциално сериозен риск (29 нотификации): В 29 ситуации рискът е потенциално сериозен, което предполага, че в тези случаи трябва да се следи ситуацията и да се подготвят планове за действие, ако обстоятелствата се влошат.
istock
В нотификациите се предупреждава за Салмонела в пилешки обрезки от Франция (2), пилешко месо от Франция, замразено месо от пъдпъдъци от Испания, пуешко месо от Полша, замразена патица без вътрешности от Унгария, пилешки продукти с неизвестен произход, както и за пилешко месо и месо за кебап и месо от домашни птици от Полша, както и за пилешка месна заготовка от Гърция и замразени пилешки шишчета от Германия.
Медът с антибиотици и високо водно съдържание
Салмонела е установена дори в рукола от Италия, салатен микс от Швеция. Хистамин пък е открит в замразена риба тон от Чехия, филета от скумрия и зехтин от Мароко. Ешерихия коли е открита и тиквени семки от Полша, а салмонела – в тиквени семки от Китай, слънчогледови семки и салатен микс от кедрови ядки от Естония и смлени лешникови ядки от Германия.
С опасните бактерии са замърсени и макарони от Франция и органично брашно от елда от Хърватия, както и халва от Турция. При анализиране на данните се установи, че най-многобройни са нотификациите, касаещи продуктите от Полша – 45; следвани от тези с произход Франция – 28; Италия – 18; Германия – 12; Украйна и Бразилия – по 10; Нидерландия – 7; с неясен произход и Испания – 6; Великобритания, САЩ, Румъния, Индия и Белгия – по 5; Шри Ланка, Словения, Латвия и Австрия – по 4; Сирия, Швеция, Мароко, Литва и Еквадор – по 3; България, Китай, Дания, Гърция, Ирландия и Турция – по 2 и 26 други страни с по 1 нотификация.
istock
Във връзка с гореизложеното, Центърът за оценка на риска по хранителната верига препоръчва засилване на контрола върху предлаганите в търговската мрежа храни и фуражи, произведени в държавите, за които са постъпили най-многобройни нотификации през разгледания период – Полша, Франция и Италия.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0