Индексът на световните цени на храните остана до голяма степен непроменен през март спрямо коригираната си стойност през февруари, тъй като спадът на световните котировки на зърнени храни и захар компенсира значителното увеличение на цените на растителното масло, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 127,1 пункта през март, с 6,9 на сто повече от година по-рано, но остана с 20,7 на сто под своя връх от март 2022 г.

Потребителската кошница поскъпва с 9 лв. за година

Индексът на цените на зърнените храни се понижава с 2,6 процента през март и е надолу с 1,1 процента спрямо същия месец на 2024 г. Световните цени на пшеницата спадат, тъй като опасенията относно състоянието на реколтата в някои големи износители в Северното полукълбо намаляха, въпреки че валутните промени смекчиха спада. Световните цени на царевицата също се понижават спрямо февруари, както и тези на соргото и ечемика. Индексът на цените на ориза пада с 1,7 процента на фона на слабото търсене на внос и големи количества за износ.

istock
istock

Индексът на цените на растителното масло обаче се е увеличава с 3,7 на сто спрямо февруари и средно е с 23,9 на сто нагоре на годишна база. Котировките на палмово, соево, рапично и слънчогледово олио се покачват, водени от силното световно търсене на внос.

Ценовият индекс на месото също се повишава - с 0,9 на сто на месечна и 2,7 на сто на годишна база, главно поради по-високите цени на свинското месо в Европа, след като Германия си възвърна статута на свободна от болестта шап. Роля изигра и укрепването на еврото спрямо щатския долар. Световните цени на птичето месо остават до голяма степен стабилни през март въпреки продължаващите предизвикателства, породени от широко разпространените огнища на инфлуенца по птиците в някои големи страни производителки.

Производители и преработватели в спор за новия закон за регулация на цените на храните

Индексът на цените на млечните продукти е непроменен спрямо февруари, като по-ниските международни цени на сиренето са компенсирани от по-високите котировки за масло и мляко на прах.

istock
istock

Ценовият индекс на захарта пада с 1,6 процента през март, главно поради признаци на по-слабо световно търсене. Скорошните валежи в ключови райони за отглеждане на захарна тръстика в Южна Бразилия допълнително допринасят за поевтиняването, докато влошаващите се перспективи за производство в Индия и продължаващите опасения относно цялостната перспектива за реколтата в Бразилия ограничават намаляването на цените.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase