„До последно чакахме да видим дали ще има продължаване на този мораториум, но щом няма такова удължаваме започваме да начисляваме. Носим касови апарати за преправяне и начислявайки тези 20% към цената, няма как да не даде отражение“, обясни хлебопроизводителят Серафим Василев.
Брашното също вече идва с нова цена при хлебопрозиводителите. „106 лева - мисля, че тона е нагоре и това рефлектира веднага на цената на хляба. Сложили са ми ДДС. От днес включително съм заредил и е с новата цена“, заяви Василев.
Ще изчезне ли от пазара най-купуваният хляб
Хлебопроизводителите обаче не са убедени, че цената на хляба няма да продължи да върви нагоре. „Повишавайки ел. енергия, вода, природен газ - всичко това е плюс ДДС, което се връща към хляба. Ако се увеличи с 20%, мисля, че няма да може да компенсира всичките други увеличения“, посочва той. А хората коментират, че всяко увеличение е дупка в бюджета им.
istock
Според двама от цитираните от агенцията хлебопроизводители от Враца, поскъпването също е с 20 на сто и няма да има допълнително увеличение заради по-високата цена на тока.
"Увеличихме цената на хляба си с 20 процента и това създава известни проблеми, но хората разбират, че не зависи от нас и няма негативно отношение", коментира за БТА един от собствениците на фирма, произвеждаща хляб - Ивайло Димитров.
Тя доставя насъщния в региона, включително и в София.
По думите на Димитров на този етап от фирмата не плануват друго увеличение заради новата цена на електроенергията. "Поемаме я за своя сметка заради конкуренцията. Не е добре, но това е положението. Цената се определя от пазара и трябва да се съобразяваме с него", каза още Димитров.
При други производители поскъпването на готовия хляб надхвърля 20 процента, а при трети промяната в ДДС-ставката още не е отчетена.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0