Той посочи, че с бойкот на големите търговски вериги проблемът с цените няма да бъде решен. "Те не работят по правилата, по които действат в държавите, от които идват. Например, в събота и неделя да не работят, да затварят в 20 ч., а така да дават възможност на малките магазини да функционират.
Нашата държава не си е на мястото, а за това не са виновни веригите. В някои европейски градове супермаркетите дори не са в центровете на кварталите, а в обособени търговски зони", коментира Вътев. По думите му при проучване от рафта назад, с участието на инспектори от НАП и БАБХ, е установена надценка за млечните продукти от над 100%.
България, Хърватия или Гърция – къде пазарът излиза най-евтино
На свой ред председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов смята, че за урегулиране на цените е необходим много повече контрол и спазване на правилата на пазара, както и да има равнопоставеност в конкурентната борба. "Има структурен проблем в разпределянето на търговията. Веригата е неефективна, някъде има по 3-4 нива на прекупвачи, през които преминават стоките, докато стигнат до потребителите. Невъзможно е да има голямо изменение на цените, въпреки това. Нужно е да се създаде Сдружение на земеделски производители и търговски структури, които да са тяхна собственост. Това е единственото решение", отбеляза Иванов.
![istock](http://m.netinfo.bg/media/images/50410/50410990/orig-orig-magazin.jpg)
istock
Най-голямата печалба е в продавача на конкретната стока. Има два вида търговия - пряка доставка (в големите вериги), и с прекупвачи. От една година цените не са променяни чувствително, а за последния месец опаковките за бутилките например са повишени с 15%, заради изискване на ЕК за рециклирания материал. Факторите, които влияят върху цената на продуктите, са ги оскъпили с 25-30%", подчерта Зоров.
Целия разговор гледайте във видеото.
Коментари
1