На второ място в списъка на стоките и услугите, чието покачване на цените са усетили жителите на страната, с голяма разлика бяха кафенетата, ресторантите и баровете - покачването на цените в заведенията за обществено хранене са посочили 20% от респондентите. Следват услугите за доставка на храна до домовете им - 17,5% от анкетираните се оплакват от увеличението на разходите в тази категория.
Както отбелязва изданието няма нищо изненадващо в това, че поскъпването на храните удря най-много джобовете на американците, тъй като говорим за ежедневни нужди. Например някои компании са решили да вдигнат цената, а други са решили да продадат по-малко количество на същата цена.
Индексът на потребителските цени в САЩ се повиши с 0,9% от август до септември. Най-много се увеличиха цените на млечните продукти: с 2,2%, цената на зърнените и хлебните изделия, както и безалкохолните напитки се повишиха с 1,2%.
Според Insider покачването на цените се дължи на редица причини: лошо време, недостиг на работна ръка в страната, както и голямо потребителско търсене. Всички тези проблеми бяха прехвърлени върху плещите на потребителите.
istock
С колко още ще поскъпнат храните до края на годината
Освен това цените на месото наскоро скочиха в резултат на кибератака срещу месопреработвателната компания JBS, която преработва 20% до 25% от говеждото, пилешкото и свинското месо в Съединените щати.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0