"Въпросът е много сложен за депутатите, те или трябва сериозно да го преработят в комисии, или има сценарии, в който не го приемат. Тогава ще има удължаване и ще се чака внасяне. Дори да започнем без бюджет годината пак ще трябва да го приемем", каза икономистът.
Според него дали на 28 декември т. г. или на 13 януари 2025 г. ще се приеме бюджетът, "въпросът е какво се гласува":
"По-голямата тема е как да се приеме разумна рамка. Това, което се предлага, то сменя моделът, по който се прави фискална политиката, защото от едни нива на 40% от БВП за разходите и 37% за приходите от времето на въвеждането на Валутния борд, вдигаме на 46% разходи и 43% приходи. Това е различна философия, която залага по-високи данъци. Данъчната амнистия е само в първата годината."
Ганев посочи, че ако се приеме тази рамка, означава вдигане данъци и то на работещи българи, които пълнят хазната.
"46% е безпрецедентен и не се наблюдава от 1998 г. и има рискове. Има 2 големи новини за открояване. Първата е огромният ръст на разходи за заплати в МВР и МО. Тези решения на НС, които МФ отказва да ревизира, вдигане заплати с 50 -60 %, само в МВР е 1,3 млрд. лв. повече.
БНБ се обяви категорично против проектобюджета за 2025 година
Другата новина е т. нар. данъчна амнистия, която ще запълни дупката през първата година и да плати тези заплати, е че очакват се над 4 млрд. лв. приходи и тук ще играе ББР", предупреди Петър Ганев.
Той смята, че това е странен механизъм, държавата ще даде пари на банката и тя ще даде на фирми, платили си данъците.
istock
Той посочи, че отлагане на бюджета може да има само при ново правителство.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1