Депутатите от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание отхвърлиха промените в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), внесени от Атанас Зафиров от ПГ на "БСП-Обединена левица" и група народни представители, които предвиждаха да има нулева ставка за хляба и брашното до края на 2025 г. Измененията бяха подкрепени от 9 народни представители, 11 гласуваха с "въздържал се", против нямаше.
От 1 януари тази година ДДС ставката за хляба и брашното се върна на 20 на сто. Косвеният налог беше намален заради пандемията от КОВИД-19 и запазен няколко поредни години.
Цената на хляба скача с между 20 и 30%
Ставка от 20 на сто ще доведе до скок на цената на хляба с 20 - 23 на сто, посочват вносителите на промените в закона. През настоящата година се очаква увеличаване на разходите за производство в резултат на увеличения размер на минималната заплата и по-високите цени на електроенергията и природния газ, а това означава повишаване на цените на консумативите за производството на хляб, което ще увеличи продажните цени на хляба с около 5-7 процента, пише още в мотивите.
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова каза, че ако ставката стане нулева, това ще означава 97 милиона лева по-малко приходи в държавния бюджет. Тя добави, че няма наблюдения за изсветляване на бизнеса, защото не са платени повече данъци и осигуровки от заетите в сектора.
По време на заседанието на комисията президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че според синдиката косвените данъци трябва да се намалят, но не и в този случай. Той обясни, че експерти на КНСБ са провеждали ежемесечни наблюдения върху цената на хляба в 35 града при въвеждането на нулевата ставка и са установили, че намалението на цената е било с 5-6 на сто и то само на някои видове хляб за период от няколко месеца.
Депутатите не приеха и предложението за промени в ЗДДС, отново внесено от Атанас Зафиров от ПГ на "БСП-Обединена левица" и група народни представители, което предвиждаше намаляване на 9 процента на ДДС за лекарствата, които са включени в позитивния списък, заплащани от Националната здравноосигурителна каса, медицинските изделия и диетичните храни за медицински цели. "За" гласуваха 10 народни представители, 10 се въздържаха, против нямаше.
Нова цена на хляба в два града от понеделник
Цените на лекарствата в България са едни от най-високите, а прилагането на намалена ставка ще даде повече възможности в областта на лекарствената политика, която според вносителите в момента е неефективна и пациентите плащат много. Делът на фармацевтичните разходи у нас достига 38 на сто при средно 25 процента за Европейския съюз, посочват още вносителите на промените в мотивите си, като се позовават на данни от Световната банка. Според тях общият ефект от диференцирането на ставките на ДДС ще е намаление на бюджетните постъпления с приблизително 380 милиона лева от лекарствата. В същото време положителният ефект е в три направления - намаляване на бюджетните разходи за лекарства, увеличаване на бюджетните приходи в резултат на по-големия търговски оборот и свиване на сивия сектор, и увеличаване на данъчните постъпления, което може да се остойности на 450 милиона лева, посочват в мотивите си вносителите на промените.
Финансовият министър Людмила Петкова отбеляза, че ако бъдат въведени диференцираните ставки, това ще означава, че в държавния бюджет ще влязат 122 милиона лева по-малко от ДДС от лекарства.
По предложение на депутата от ПГ на "Има такъв народ" Павела Митова депутатите от комисията не обсъдиха промени в ЗДДС, внесени от Министерския съвет.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1