Министерството на финансите не предвижда да бъде удължено действието на по-ниската ставка ДДС за ресторантите. Това е така нареченото "диференцирано ДДС", което беше въведено като пост-ковид мярка за възстановяване на икономическото развитие. Какъв ще бъде ефектът от това?
 
По разчетите на Министерството на финансите от мярката ще се спестят около 400 млн. лева.
 
"Нека да кажем, че няма една мярка, която да може да запуши голямата пробойна, която се очертава. Ситуацията е много различна от миналата и по-миналата година. Защо е много различна? Защото индустрията е надолу с двуцифрен спад спрямо най-високите си нива, защото дупката в бюджета е 18 милиарда за следващата година, ако нищо не се направи. И това не е сума от поръчките и заявките на министерствата, а това е резултат на осчетоводяване на взетите вече от парламента решения, обясни Васил Велев - председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България пред БНТ.

По думите му другото ново в ситуацията е, че вече няма резерви. Няма дивидент от държавните предприятия, който авансово да бъде изтеглен. Изтеглен е и изхарчен е. Няма първо плащане по Плана за възстановяване и устойчивост от 2 милиарда и 700 милиона, който да се вземе и да се плати като пенсии, заплати в бюджетната сфера. Взет е и е раздаден.

Сега трябва да се върне, за да се инвестира за това, за което е даден. И така нататък, и така нататък. Тоест нямаме резервите, които имахме миналата и по-миналата година. И за разлика от миналата и по-миналата година, вече към септември месец имаме близо 3 милиарда отчетен дефицит в бюджета в момента. Никога не е имало такъв дефицит, даже в годината на COVID е в пъти по-малък към месец септември, тъй като последните 3 месеца са големите харчове, допълни той.
 
Според Българската асоциация на заведенията мярката ще затрудни бранша, който не ощетява бюджета чрез преки и косвени данъци и ДДС в нито една година след ковид.

"Имаме 18 милиарда дупка в бюджета, като единствената мярка, която прочетох вчера в съобщението на Министерството на финансите, защото ние сме нямали среща с Министерството на финансите, за момента е връщането на ресторантьорското ДДС. И с това спасяваме веднага българската икономика. Както каза и господин Велев, една мярка няма как да я запуши, каза Ричард Алибегов - председател на Българската асоциация на заведенията.
 

istock
istock

По думите му тези 400 милиона, които казват, че ще дойдат повече, са по разчети на Министерство на финансите. Ние не сме ги виждали. Ние предоставяме всяка година разчети на партиите и на Министерството на финансите към края на годината, винаги по това време, защото водим този разговор. Какво се е случило и колко пари е внесъл браншът през преки и косвени данъци и ДДС в държавата спрямо 2018-2019, когато ставката беше 20%. До момента няма година, в която ние да сме внесли по-малко пари в хазната от 2019 г. насам. Това е прекрасно. Значи, че мярката работи, посочи той.

Людмила Петкова: Промените в данъците няма да влязат в МС преди новия парламент

И даде пример, че от 2008 г. 21 страни членки на Европейския съюз са въвели диференцирана ставка за хотелиерство и ресторантьорство, която няма нищо общо с COVID. Отдавна са разбрали, че в нашия сектор тази ставка няма как да проработи на 20%. При нас трудът е много обемен, при нас трудът е много скъп. Ще ви дам един пример с една аптека. За да направи 5000 лева стокооборот за един ден, са ѝ нужни двама човека фармацевти на касата.

istock
istock

Едно заведение, за да направи 5000 лева оборот, са му нужни между 12 и 15 човека. Този разход, който имаме ние за труд, изяжда, за съжаление, печалбата, която иначе има голям като буфер. ДДС ставката продължава да върши своята работа и държавата не страда. И цифрите, които ще покажем тази година, ще са също по-добри от миналата година. А всъщност единственото, което е важно за бюджета е, ощетен ли е този бюджет или не. Защото реално никой не би трябвало да се интересува каква е ставката, обясни още председателят на Българската асоциация на заведенията.

 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase