„Двете големи промени са данни за доходи от търговия в интернет, които ние сме предварително попълнили. А втората е, ако има надвнесен данък, то изрично трябва и се очаква да посочи деклараторът, физическото лице, какво да се случи с този надвнесен данък - дали той да бъде възстановен по банкова сметка, или може, което е нова възможност, той да бъде използван занапред“, обясни говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Освен данните за изплатените суми от трудови доходи данъчните ще попълнят в декларациите и доходите от търговски сделки. Тук попълващите декларациите трябва да посочат дали това са продажби на техни лични вещи в качеството им на физически лица - телевизора, предишните ски обувки на детето и т. н., или става дума за действията им като търговци, независимо дали са регистрирани като такива. Важно е да се уточни, че хората, които продават лични вещи по електронен път, а не създадени или купени с цел препродажба, нямат нито задължение да ги декларират, нито дължат данъци за тях.
Предварително попълнени в декларацията ще са и данни от сделки с автомобили, както и от покупка на трудов стаж. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане.
istock
При сделките с имоти важи правилото, че продажбата не е облагаема, ако е бил собственост минимум 3 г. на продаващия го и е ползван за основно жилище. Извън облагане остава и продажбата на до 2 имота, които са били собственост на извършващия сделката за поне 5 г.
Декларираме данъците си с QR код
От НАП напомнят, че облекченията за деца в тази данъчна кампания са в размерите от миналата година - по 20 лева на дете. Новите, много по-високи прагове - от 450 лв. на отглеждано дете, които бяха приети от управляващите, ще важат за доходите, получени през тази година, и съответно ще се отразят в декларациите догодина.
Започналата през януари данъчна кампания за доходите на физическите лица ще приключи на 5 май, макар срокът за деклариране и плащане да е 30 април, заради великденските празници.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0