Ако разгледаме последните четири години (от началото на 2021 г. досега), кумулативният ръст на инфлацията (измерен чрез индекса на потребителските цени – ИПЦ) е точно 29,9%. Но индексът на потребителските цени е макроикономически индикатор, който в себе си съдържа много на брой стоки и услуги и техните ценови равнища. Това е осреднен индикатор, който често не може да представи реалното ниво на личната инфлация на всеки потребител, пише в свой анализ КНСБ.

Поради тази причина често се налага да се гледа инфлацията на отделни стоки от малката потребителска кошница, които ежедневно присъстват на нашата трапеза. Тяхното ценово изменение дава по-точна представа за изгубената реална покупателна способност у мнозинството от хората.

Така например кумулативната инфлация само на хляба и зърнените храни за същия период е 43,3%. Това е разлика от 13,4 пр. п. (спрямо общата кумулативна инфлация за периода), което е значително за такава чувствителна стока като хляба. На всичкото отгоре в средата на разглеждания период (юли 2022 г.), тази стока беше освободена от ДДС, като оттогава до днес се прилага 0% ставка. Независимо от намаления ДДС – около 14,5 пр. п. от това общо поскъпване на хляба (от 43,4%) се е случило в периода след въвеждането на 0% ставка.

Припомняме, че през лятото на 2022 г., когато беше въведена тази мярка, ИССИО на КНСБ проведе две експресни проучвания относно настъпилите промени в цената на хляба след гласуваната мярка с актуализацията на държавния бюджет за 0% ДДС върху хляба и брашното. В обхвата и на двете изследвания попаднаха 20 областни града, както и малки и големи търговски обекти. Наблюдавани бяха измененията в цените на пет вида хляб, като са отчетени грамажите с оглед калкулиране на цената за килограм (т.е. подаденият грамаж и цена за съответния град се преизчисли в килограм).

КНСБ
КНСБ

Резултатите от първото изследване показаха намаляване на цените на хляба, но с огромна диференция между отделните градове. Осреднените стойности от това първо изследване за 20-те града показаха слабо намаление в диапазон от едва 2 – 6%. В никакъв случай не може да се говори за 20% намаление на цената.

Нова цена на хляба в два града от понеделник

Резултатите от второто изследване (в периода 29.08-31.08.2022 г.) показаха намаляване на цените на хляба, като отчетеният спад спрямо края на юни, когато все още се прилагаше 20% ДДС, варираше между 1% и 11%.
Разбира се, това бяха моментни снимки, които по никакъв начин не повлияха на дългосрочния тренд за ръст на цената на хляба, независимо от размера на ДДС ставката.

Поради тази причина КНСБ винаги е твърдяла, че подпомагане на бизнес, който изпитва затруднения в резултат на различни фактори, трябва да се прави през разходите, а не през приходите. Приходите имат ежегоден характер, докато разходите се правят таргетирано, според конкретните нужди, в контекста на определена кризисна ситуация.

istock
istock

КНСБ никога не е настоявала за вдигане на ставката на ДДС, за която и да е стока. Нещо повече – от години предлагаме дори намаление на общата ставка от 20% на 15%, като този дебат е част от общия за данъчната система в България. Нашата принципна позиция винаги е била, че ДДС ставките трябва да се възстановят там, където бяха преди пандемията, тъй като това бяха краткосрочни мерки в резултат на ситуация, която вече не съществува. Освен това, видно от данните, хлябът краткосрочно е поевтинял с между 1% и 11%, а дългосрочно кумулативното му нарастване от 2021 г. до днес е малко над 43%, допълват от синдиката.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase