За нас е важно да няма увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица и осигуровките. Те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме мерките с най-малък негативен ефект върху страната. Това заяви финансовият министър Людмила Петкова на брифинг за Бюджет 2025, съобщaва NOVA.

"При анализа на приходите и разходите, беше установено, че разходите по действащите политики и законодателство, са с 18 млрд. повече от приходите. В тази връзка бяха набелязани мерки. Част от приходните мерки няма да бъдат внесени, например тази за увеличаване на осигуровките.

Предлагат промени в редица данъци

Облагане на свръхпечалбата на банките, данък върху подземните богатства, двете данъчни амнистии - едната за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, другата - за недекларирани доходи.

istock
istock

Обсъждаме увеличение на акциза за тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки. Законът за бюджета ще бъде в рамките на 3%. Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки. Финансовата стабилност е най-важното за служебното правителство. Бюджетът ще гарантира устойчивост", съобщи министърът.

По думите на Петкова по отношение на разходите са обсъждани няколко мерки. 

"Част от възнагражденията, заложени в законите за МВР, МО, средното образование, да бъдат отложени с 6 месеца до 1 година. След проведените консултации решихме те да бъдат предоставени в размер и по начин, гласуван от НС. Предвижда се и 10% политика по доходите и актуализиране на пенсиите по швейцарското правило", обясни Людмила Петкова.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase