Могат да се разгледат различни хипотези, в зависимост от които отговорът на въпроса е “да” или “не”.
Кога не се дължи данък при продажба на имот
За продажба на недвижим имот, който има статут на жилищен, когато продавачът е негов собственик повече от 3 години. Това условие не се обвързва с ползването на имота като жилище – важни са само юридическият статут и времето, минало между покупката и продажбата на имота. Важно е да знаем че това не важи за дарен жилищен имот. Доходите, придобити от продажбата на един такъв имот за календарна година не подлежат на облагане с данък по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
-Не се дължи данък за продажба на до два недвижими имота, включително селскостопански и горски, ако и двата са собственост на продавача повече от 5 години – тази хипотеза също е уредена в чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ.
-Не се дължи данък при продажба на наследствен имот или по завет. Чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ е основанието, на което се освобождават от облагане доходите на продавача, ако той е получил недвижимия имот в рамките на същата данъчна година по наследство или по завет. В такъв случай в рамките на същата календарна година лицето има право да продаде още един жилищен недвижим имот без да бъде облаган с данъци.
Покупка на имот - как да проверим строителя
-Не се дължи данък при продажба на земеделска земя, селскостопански и горски имоти – те са освободени от облагане без значение от броя на продадените в рамките на данъчната година, ако продавачът е собственик за повече от 5 години.
istock
Дължи се данък във всички останали случаи, включително и при продажба на имущество, придобито чрез дарение. Облага се обаче реализираният доход на данъчна основа. За да се изчисли дължимият данък, следва от нея да се извадят 10% нормативно признати разходи. За да стане по-ясно какво се има предвид, ще дадем пример:
Ако лицето закупи недвижим имот за 100 000 евро и след това го продаде след по-малко от 3 години за 120 000 евро, то доходът, който реализира, е 20 000 евро. От него се изваждат 10% нормативно признати разходи или 2000 евро. Данък в размер на 10% се дължи върху останалите 18 000 евро.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0