Монарси и президенти, политици, големи компании, световни звезди от спорта и шоубизнеса масово крият богатствата си в сметки в офшорни зони. Това разкри мащабно журналистическо разследване върху документи от 2 посреднически фирми и регистри на 19 данъчни убежища.
Разследването е дело на световни медии от Консорциума на разследващите журналисти. Нарича се "Досиета от рая". Няколко европейски медии, сред които "Зюддойче цайтунг", "Гардиън" и Би Би Си, едновременно публикуваха извадки от 13.4 милиона файла с общ обем от 1.4 терабайта, обработвани близо една година от над 380 журналисти от 67 държави.
Документите се простират до 70 години назад във времето. Основно е разследвана дейността на адвокатската кантора "Апълби" от Бермудите, която работи с мултинационални компании и магнати.
Според "Зюддойче цайтунг" става дума за 7 млрд. евро данъци, скрити в офшорки. Поредицата от публикации ще трае 4 седмици.
Те разкриват как милиони лири стерлинги на кралица Елизабет Втора са инвестирани във фонд на Каймановите острови, как приближен на канадския премиер Джъстин Трюдо управлява тръст в същата офшорна зона, разкрива как близки на турския премиер инвестират в Малта.
Едно от разкритията за руски инвестиции във "Фейсбук" и "Туитър" кореспондира с горещата политическа тема в САЩ - за руско влияние върху президентската кампания в САЩ миналата година чрез социалните мрежи.
Две руски институции, свързани с президента Владимир Путин, са направили значителни инвестиции в "Туитър" и "Фейсбук" чрез посредничеството на бизнес съдружник на Джаред Къшнър - зет и съветник на американския държавен глава Доналд Тръмп.
Инвестициите в двете технологични компании са направени чрез руския магнат Юрий Милнер, който има дял във фирма, на която Къшнър е съсобственик.
Наскоро "Фейсбук" и "Туитър" свидетелстваха пред американския Конгрес в разследването за руската намеса в изборите миналата година. Те не са били наясно, че финансирането на инвестициите идва от държавната руска банка ВТБ и от петролната компания "Газпром", твърди Милнер. Говорител на Къшнър е отказал коментар
Искане
Полша настоява европейските институции колкото се може по-бързо да се заемат със случая "Досиета от рая", подчерта полският вицепремиер и министър на развитието и финансите Матеуш Моравецки.
"ЕС трябва категорично да се бори за прекратяване на данъчните практики, които нарушават нормите на солидарност и елементарна справедливост", посочи министърът и подчерта, че последните съобщения на световни медии "потвърждават основателността на полските искания за създаване на нова данъчна структура на международно равнище".
Финансовите министри на ЕС на заседанието си днес ще обсъдят разкритията, съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Индипендънт". Те ще обсъждат и замразеното засега предложение за създаване на черен списък на ЕС на световните данъчни убежища.
Коментари
7