„Конкретно по отношение на храните е вярно, че България има най-високия данък добавена стойност. Има само няколко държави, които имат по-ниска– Дания, Литва, Латвия и Естония. Причината се състои в друго. Нашата стандартна ДДС ставка, от друга страна, е една от най-ниските. Само четири държави имат по-ниска от България. Философията на българската система е да има единна ставка върху всички облагаеми стоки и услуги. За разлика от другите държави в Европейския съюз, където се прилагат различни диференцирани ставки“, заяви Донев.
Вярно ли е, че българите плащат най-висок ДДС върху храните
„Ако говорим за диференцираните ставки, специално за храните, ние в момента имаме намалена такава за хляб и брашно. Тоест трябва да гледаме за кои храни става въпрос. Въпросът е доколко трябва да се вдигат данъчните ставки и трябва или не? Имаме ясна позиция на Българската стопанска камара и на всички работодателски организации, че до влизане в еврозоната поне, трябва да се запази настоящия данъчно осигурителен модел и да не се повишава данъчно-осигурителната тежест“, посочи Попдончев.
Гостите коментираха и държавния бюджет за следващата година.
„Ние нямаме проблем с приходната част на данъците. Големият бюджетен дефицит, който се очертава от 18 млрд. лв. е наистина в резултат само на действащите политики, приети от Народното събрание“, обясни Попдончев.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1