Едва седмица преди изтичането на крайния срок за подаване на годишните данъчни декларации, близо 600 000 физически лица вече са декларирали доходите си пред Националната агенция за приходите.
Според официални данни на НАП, над 86% от всички подадени декларации са изпратени по електронен път – с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), което затвърждава електронните услуги като предпочитан начин за контакт с администрацията.
НАП предупреждава за фалшиви имейли за възстановяване на данъци
Около 1500 души все още използват класическия метод – подаване по пощата, докато близо 74 000 българи са посетили офисите на приходната агенция лично, за да подадат документите си на хартия.
Годишна декларация за доходите трябва да подадат всички лица, които през 2024 г. са получили хонорари, дори и когато данъкът върху тях е бил предварително удържан от платеца.
Земеделски стопани, както и граждани с доходи от наеми или облагаеми продажби на имущество, също попадат в задължителния обхват. Допълнително, в декларацията се включват и доходи от чужбина – като дивиденти, ликвидационни дялове, награди от игри и състезания, когато не са предоставени от работодател или възложител.

Срокът за подаване на декларациите и плащане на дължимия данък изтича на 30 април, като той важи за всички физически лица, които не упражняват дейност като търговци. Най-бързият и сигурен начин за подаване и плащане остава Порталът за електронни услуги на НАП, който е достъпен с ПИК или КЕП. От 10 март насам потребителите имат възможност да използват и предварително попълнената декларация, в която вече са отразени данни, подадени от работодатели и платци.
НАП звъни и пише мейли: Търсят хора с доходи извън заплатата
Според информация от приходната агенция, онлайн плащането е една от най-често използваните електронни услуги. От началото на 2025 г. до момента по този начин са внесени над 414 милиона лева под формата на данъци и осигуровки – напълно без такси.
За разлика от останалите граждани, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали облагане като ЕТ, имат удължен срок – до 30 юни 2025 г. Ако обаче тези лица имат и други доходи, които не са свързани с дейността им като търговци – например наеми – те могат да ги декларират още сега, до края на април.
За допълнителна информация и съдействие, НАП напомня, че гражданите могат да се свържат с нейните служители чрез националните телефони за обслужване на клиенти – 0700 18 700 и 02/9859 6801, както и чрез официалния сайт на агенцията – www.nap.bg.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase