„Такива повишения – 40-50%, говорим за енергийна компонента, са направо шокови, особено за малкия бизнес, който още не е свикнал да бъде на свободен пазар“, отбеляза Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Има различни причини за това да не се предлагат дългосрочно количества на електроенергийната борса, поясни доц. Георгиев. По думите му самият бизнес е искал повече количества през пазара „ден напред“ като най-ликвиден и даващ сигнал каква е стойността на енергията в момента.
По-малките потребители до миналата година бяха защитени, на тях КЕВР им определяше цена. Сега трябва да се научат да следят този пазар, подчерта Ивайло Найденов и посъветва потребителите много внимателно да четат всички условия в сключваните от тях договори за доставка на ток.
Колко плащат за ток в Европа
Всяка политика, всяка сделка – зелена или друга, на глобално или европейско равнище, трябва да бъде покрита от потребителите и не можем да се учудваме, че цената на електроенергията скача, когато цената на емисиите расте, при това с регулаторна намеса, посочи още доц. Атанас Георгиев.
„В една лодка сме – целият Европейски съюз, и в тази лодка плиска от всички страни“, отбеляза доц. Георгиев.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0