Топлата вода и парното поскъпнаха от юли с 30% средно за страната и с 40% в София. Това увеличение, обаче, се оказва недостатъчно заради поскъпването на газа през юли с 30% и през август с 60%.
"Вече започваме да говорим за по две на сегашните цени, за да се компенсират. Както виждате, предния път ни трябваше 50% санитарния минимум, но този път процентите и скоковете трябва да са доста по-драстични.", казва Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.
По думите му сега консумацията на природен газ е доста по-малка отколкото през зимния период, около 6 пъти. Страшното ще стане, след като дойде отоплителният сезон и трябва да се харчи много газ, за да се произведе много топлинна енергия
Най-рано цените на топлинната енергия могат да бъдат променени в средата на отоплителния сезон - от януари. Инициативата трябва да бъде на Комисията за енергийно и водно регулиране.
"Вариантите са два - или се увеличават регулираните цени, което допълнително намалява покупателната способност на домакинствата, което допринася за увеличение на потребителските цени и т.н. и естествено, някои домакинства ще имат нужда от допълнителна подкрепа, което може да стане с нова социална програма от социалното министерство. Другият вариант е да се субсидират директно енергийните дружества, така че да не се стига до увеличение на регулираната цена в последствие. Миналата година това беше направено, но само за половината от разликата в цените.", казва Калоян Стайков, главен икономист в Институт за енергиен мениджмънт.
Към втория вариант най-вероятно ще се насочи държавата и тази година, както миналата, когато имаше мораториум върху цените на парното, тока и топлата вода.
"Ясно смятам за всички е, че не е възможно и не е редно ново покачване на цените на топлоенергията за софиянци. И без това цената от първи юли беше определена твърде висока, непосилна за някои хора, така че не е възможно ново повишаване на цените.", смята кметът на София Йорданка Фандъкова.
istock
"След последното увеличение от преди няколко дни, когато КЕВР определи рекордна цена на газа от близо 300 лева за мегаватчас, разбира се, че всички сме изключително притеснени - това е цената, на която "Топлофикация" купува, а в същото време тя продава със заложена от КЕВР цена от 122 лева за мегаватчас. Това е близо 180 лева разлика за всеки мегаватчас.", посочва Фандъкова.
Как можете да се откажете от парното
Столичният кмет е получила уверение, че ще има достатъчно природен газ за отопление.
"Вчера имах среща с министъра на енергетиката, който ме увери, че отоплителният сезон за София ще бъде гарантиран и няма да има недостиг на количества газ.", каза Йорданка Фандъкова.
Столична община планира да намали отоплението за администрацията си за отоплителния сезон с цел пестене на енергия.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2