Правим задълбочено проучване на връзката между цената на синьото гориво, геополитиката и крайната сметка за парно, топла вода и газ за битови потребители с помощта на Google Pinpoint. Намерихме и изследвахме редица документи, които може да видите ТУК.Ето какво открихме:
Основен вносител на природен газ в България е държавната компания Булгаргаз, която след това продава суровината на топлофикационните дружества или на доставчици на природен газ. Само допреди няколко години доставките на природен газ за България идваха изцяло от Русия. Количествата газ, различен от руско гориво, които се внасяха в България, бяха минимални.
Няколко месеца след началото на войната в Украйна, Русия на практика преустанови изцяло доставките на природен газ за България, въпреки сключените търговски договори и поети ангажименти. Подобни мерки Москва предприема и към други европейски държави. Намирането на свободни количества природен газ, който да купим, става изключително трудна задача, а цените на международните пазари растат драстично, заради резкия скок на търсенето.
Какви са точните количества природен газ, които страната ни е внасяла от Русия преди да се стигне до спиране на доставките, е търговска тайна и официалните институции не дават конкретни детайли. Като цяло, обаче, от Русия страната ни внася основно природен газ, петрол и други суровини. Данните на Националния статистически институт за размера на вноса от Русия показват, че през 2023 отчетеният внос у нас намалява наполовина спрямо 2022. През 2022 вноса от Русия се равнява на почти 12 млрд. долара, докато година по-късно се свива до 6 млрд. долара. От това може да се прави изводът, че количествата природен газ намаляват значително.
istock
Рекордните над 350 лв., отчетени през септември 2022 година, означават ръст от над 400 процента. Едва през есента на 2024 цените успяват да се върнат на нивата от преди войната. В момента Булгаргаз продава мегаватчас природен газ за под 70 лева. Това са цените, по които различните топлофикации и газови доставчици за бита купуват суровината.
По-евтино ли излиза отоплението с термопомпа
Булгаргаз няма право самостоятелно да определя цени на чисто пазарен принцип, когато продава за битови нужди. КЕВР определя пределни цени. Това ограничение, обаче, важи само за държавната Булгаргаз. Останалите газови компании имат право сами да определят цени и да доставят природен газ на домакинствата – без КЕВР да налага максимална цена.
Данните на Националния статистически институт показват, че средните цени за крайния потребител на природен газ в началото на 2021-ва година тръгват от 21 лв./ГДж. През есента на 2022 достигат 69 лв./ГДж. – поскъпването е 226%. През първото полугодие на настоящата година средната цена за битовите клиенти е 32 лв./ГДж. , което показва, че все още не можем да се върнем на нивата от 2021 година.
Впечатление прави, че цената на природния газ, продаван от Булгаргаз, отчита скокове от 400 процента, но не с такива темпове нарастват цените, на които битовите потребители плащат парното и топлата вода. Причината – цените на парното и топлата вода за битовите потребители в България не се определят на пазарен принцип, а все още са регулирани и се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране.
istock
Цените, по които Булгаргаз продава природния газ се определят всеки месец, докато цената за парното и топлата вода се определя веднъж в годината. В момента цената на парното в различните градове в България варират между 80 и 130 лева за мегават час.
Как да намалим сметките за отопление с до 30% през зимата
Цените нарастват значително във всички топлофикации през последните години. При най-голямата –„ Топлофикация София”, която обслужва милиони клиенти, скокът през 2021 спрямо 2020 е 20 процента. В кризисната 2022 поскъпването гони 40 на сто. През следващите години темпът на нарастване се свива значително, но цените остават значително над онези, които сме плащали през отоплителния сезон на 2021-2022 година. За сравнение цените за отоплителния сезон 2024-2025 на „Топлофикация София” са с над 50 процента по-високи от онези, които сме плащали за сезон 2020-2021.
2021-2022 – 98.48 лв. за мегават час
2022-2023 – 137.86 лв. за мегават час
2023-2024 – 137.93 лв. за мегават час
2024-2025 – 128.25 лв. за мегават час
За да се смекчи шокът за потребителите през 2022 – правителството реши да намали ДДС върху топлофикационните услуги и природния газ да бита. Със специално указание НАП определя методиката, по която ще се облагат двата типа услуги. Мярката важи от 09.07.2022 до 01.07.2023. Ставката се намалява от 20 на 9 процента, което обира в някаква степен шоковото поскъпване. Ако топлофикационните услуги и доставката на природен газ за бита се облагаха със стандартната 20-процентова ставка на ДДС, то тогава окончателните сметки на потребителите щяха да са значително по-високи.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0