Това установи Комисията за енергийно и водно регулиране в Годишния доклад и сравнителен анализ на ВиК сектора за 2023 г.
Това са едни от причините за отчитаните нива на загуби на вода. Сред другите са:
- липса на надеждни и достоверни информационни източници (регистри и бази данни), които да позволяват на ВиК операторите да извършват необходимите анализи и правилно да планират съответните мерки;
- липса на зониране на водопроводната мрежа и измерване на вход населени места – което да позволява оценка на състоянието на отделните водоснабдителни системи и планиране на нужните мерки;
- недостатъчни експлоатационни мерки по управление на водоснабдителните мрежи – оценка и осигуряване на необходимите арматури (спирателни кранове, въздушници, изпускатели);
- спиране на големи зони от водоснабдителните мрежи при аварийни ремонти и неправилно пускане след това при възстановяване на водоснабдяването.
Според доклада дългосрочната цел - 20% от всички водомери следва да се привеждат годишно в съответствие, не се постига, отчетено ниво от 8,7% за ВиК сектора, максимално ниво от 9,2% за големите дружества, отчита се влошаване спрямо отчетеното ниво през предходната година (8,8%).
Другата цел 90% от всички водомери на сградни водопроводни отклонения трябва да са в техническа и метрологична годност, не се постига, отчетено ниво от 50,3% за ВиК сектора, максимално ниво от 60,6% за големите дружества, отчита се влошаване спрямо отчетеното ниво през предходната година (52,9%).
istock
Софиянци ще плащат повече за кубик вода
В доклада е представена информация за произведената от ВиК дружествата електроенергия от възобновяеми източници. Това е важен процес предвид постоянно нарастващите цени на електроенергията и поради възможностите ВиК дружествата да произвеждат електрическа енергия за собствени нужди от биогаз, слънце и вятър.
Комисията отчита, че в изпълнение на поставените от регулатора изисквания, ВиК операторите повишават качеството и надеждността на поддържаните бази данни, което има съществено значение за представянето на достоверни отчети и за правилно управление на ВиК системите и вземане на обосновани решения по отношение на реактивната и превантивна поддръжка. Същевременно наличието на регистри улеснява ВиК дружествата да изпълняват новите европейски изисквания за предоставяне на информация на потребителите, извършване оценки на риска и др.
Докладът предоставя информация за дейността на всяко публично ВиК дружество, което има одобрен бизнес план през 2023 г. Посочени са данни за степента на внедряване на задължителните регистри и бази данни, както и отчет на показателите за качество. Извършена е оценка на одобрената инвестиционна програма. Докладът представя и информация за отчетените нива на ВиК услуги от операторите, които нямат одобрени бизнес планове.
istock
С добро качество (ниво 1) са оценени като цяло данните за аварии по ВиК мрежите, лабораторни изследвания на питейни води, оплаквания от потребители, финансови данни, изразходвана ел.енергия и договори за присъединяване.
Отчитат рекордни загуби на вода
Вижда се, че ВиК секторът е положил трайни усилия за внедряване на изискуемите регистри и бази данни, с необходимите общи и специфични характеристики, правила и процедури за обезпечаване на информационните източници. Необходимо е обаче дружествата да продължат своите усилия за повишаване надеждността на отчитаните данни, посочват от КЕВР.
Относно разходите на дружествата с най-голям дял общо за ВиК сектора за регулирани услуги (без амортизации) заемат разходите за възнаграждения и осигуровки (48,9%), следвани от разходи за материали (30,6%) и външни услуги (16,9%).
Променливите разходи (т.е. разходите, които имат пряко отношение към добитите и транспортирани водни количества – основно разходи за материали, данъци и такси) заемат 29,1% от общите разходи (без разходи за амортизации), а тези за оперативен ремонт (включващи разходи за материали, труд и външни услуги) – 11,9%.
През отчетната година разходите за електрическа енергия (след приспадане на получени компенсации) заемат 21,7% от общите разходи (без амортизации). ВиК операторите са отчели общо 207 742 хил. лв. инвестиции, от които 89% са в публични ВиК системи и съоръжения, а останалите 11% в собствени активи на дружествата.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1