„Малко ми е трудно да кажа дали сме подготвени, защото няма достатъчно информация – както от нашето правителство, така и от ЕК. Някак си усещането след трите брифинга по темата у нас е, че ще има, ще видим, правим всичко възможно. Но не видях нищо конкретно по въпроса. Позицията на ЕК беше малко по-категорична – вече се подават някакви количества от Гърция, Турция и Румъния. Но не става ясно дали това са някакви дългосрочни ангажименти”, подчерта Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.
„Аз самият също не знам какво се случва. Информация няма. Никой не казва от къде точно ще дойде газът, ако доставките са спрени. Въпросът е от къде ще дойде газът? България е много малък потребител на газ в сравнение с останалите страни в Европа. Ако някой иска да ни помогне – ще го направи. Но ако същият сценарий се разиграе с по-голям потребител – тогава ще имаме гигантски проблем. Защото газът няма да достигне до нас”, категоричен е енергийният експерт Боян Рашев.
Ще вдигне ли цената на горивата спирането на доставките на газ
По думите му кризата с цените на газа не е от вчера, а е започнала още през юни 2021 година. „цените и количествата са свързани. Цените са високи, защото газа го няма. Заради дефицита на глобално ниво. Ако опрем до купуване на втечнен газ – ако Турция и Гърция ни осигурят достъп до подобна суровина. Защото за разлика от Полша – ние нямаме изградена система за регазификация”, посочи Рашев.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
3