Най-голямо увеличението може да бъде във Велико Търново (92 процента) и Враца (66 на сто).
В София цената може да скочи с 23,82 процента, като основните причини са повишените разходи за природен газ и поддръжка. Предложението е цената от 1 юли да стане 158,80 лева за мегаватчас (MWh), като в момента е 128,25 лв./MWh.
Цената на парното и топлата вода в Русе и Бургас се предвижда да се запази непроменена. Увеличение от около 3% предлагат в Плевен.
За разлика от тези градове, в Сливен се предвижда намаление на топлофикационните услуги с близо 11 процента.
Предложенията на топлофикациите предстои да бъдат обсъдени в КЕВР, а до 1 юли регулаторът трябва да вземе решение.
БТА припомня, че през този отоплителен сезон цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти в цялата страна са средно с 8,47 процента по-ниски спрямо предходния.

istock
За БНР от Асоциацията на топлофикационните дружества коментираха, че това са предварителни разчети, които КЕВР предстои да разгледа и едва ли ще одобри исканите драстични увеличения.
"Основните разходи на топлофикационните дружества са за горива, а няма драстична промяна на цената на горивата. Предполагам, че КЕВР няма да признае някакви големи разходи - примерно за някакви големи ремонти - ще иска да се отложат или да се разсрочат и в крайна сметка очаквам цените съвсем леко да се повишат в решението на КЕВР. Примерно до 5%", коментира председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase